30. prosince 2007 10:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Opavsku utonul devítiletý chlapec

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Sanitka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sanitka - ilustrační foto. | foto: (zzshmp)Reprofoto

HÁJ VE SLEZSKU Devítiletý chlapec se v sobotu odpoledne utopil v řece Opavě. Nedaleko vesnice spadl do vody se sedmiletou dívkou, které se podařilo vyplavat na břeh. Chlapec zůstal pod hladinou asi 25 minut.

Hasiči hocha objevili pod splavem ve vodním víru. Záchranáři ho marně oživovali nejméně hodinu, řekl mluvčí opavské policie René Černohorský. Podchlazená dívka byla převezena do ostravské fakultní nemocnice, její stav je stabilizovaný.

Policisté prošetřují, jak se neštěstí stalo. Bližší informace sdělí až po objasnění případu. "Zatím nevíme, zda děti zkoušely tvrdost ledu, nebo z břehu do koryta řeky uklouzly. Významné bude svědectví sedmnáctileté dívky z Háje ve Slezsku, která mladší děti u řeky doprovázela," dodal Černohorský. Pomoc přivolal přes linku 158 rybář, který kolem půl třetí odpoledne viděl, jak dvě děti spadly do koryta řeky. Na místo vyjeli policisté, hasiči i záchranáři, k řece přiletěl i vrtulník.

"První záchranáři dorazili šest minut po oznámení neštěstí. Na břehu našli sedmiletou dívku ve stavu po tonutí. Byla silně podchlazená, ale s lékaři komunikovala. Chlapce bez známek života objevili hasiči opodál pod splavem. Lékaři ho resuscitovali 70 minut, po celou dobu však jeho srdíčko nemělo snahu spolupracovat," řekl mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Větší štěstí měla v srpnu osmiletá dívka, která spadla do Opavy v Komárově na Opavsku. Bez přísunu kyslíku zůstala v třímetrové hloubce asi 15 minut. Lékařům se podařilo zachránit jí život. Podle svědků si holčička hrála na břehu a uklouzla na kameni.

Tragicky skončil ve stejný den pětadvacetiletý mladík, který se v opilosti a pod vlivem povzbuzujících léků utopil rovněž na Opavsku v jezeře u Hlučína. Voda vzala život také dvěma mladíkům, kteří v červnu prchali před ostravskými policisty skokem do řeky Odry.

ČTK
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.