Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Nadal slaví, Federer v slzách

Střet tenisových velikánů ve finále Australian Open vyzněl pro španělskou jedničku

MELBOURNE/PRAHA Stejně jako loni ve Wimbledonu předvedli dva nejlepší hráči na světě tenisové finále snů. I na Australian Open se rozhodlo až v pátém setu. Nezměnilo se ani jméno vítěze.

V Melbourne ukázal Rafael Nadal, že už umí vyhrávat velké turnaje nejen na antuce a trávě, ale dokáže uspět i na tvrdém povrchu. Švýcara Rogera Federera porazil 7:5, 3:6, 7:6, 3:6 a 6:2.

Nasazenou dvojku dohnala krutá porážka k slzám, Nadal musel soupeře utěšovat: „Za dnešek se omlouvám, Rogere. Vím, jak se musíš cítit. Pamatuj si, že jsi stále jeden z největších šampionů v historii tenisu.“ Švýcar mu kompliment oplatil: „Vítězství si zasloužíš!“

Po poklesu formy v minulém roce Federer plánoval, že se v Austrálii odrazí k návratu na tenisový trůn. Navíc mu scházel jediný titul k vyrovnání rekordu Peta Samprase, který jich posbíral čtrnáct.

K vytoužené metě měl Federer blízko. I když se zpočátku nemohl spolehnout na první podání jako obvykle. „Nemohl jsem najít správný rytmus,“ věděl jindy strojově přesný Švýcar. V prvním setu přišel rozhodující Nadalův brejkbol za stavu 5:5. Ve druhé sadě ale chytil Federer druhý dech a čtyřmi vyhranými hrami za sebou srovnal s Nadalem krok. Třetí set byl z celého utkání nejvyrovnanější. Tedy až do tie-breaku. V něm začal Federer chybovat a Nadal toho dokázal využít. Vlastní zaváhání Švýcara paradoxně povzbudilo a ve čtvrté sadě poměrně snadno uspěl.

Získanou pohodu nedokázal přenést do rozhodující fáze utkání. Když přišel o vyrovnání na 2:2 ve čtvrté hře, drama už nezadržitelně směřovalo k Nadalově vítězství.

Kdyby ale v tenise existovala remíza, včerejší klání by si ji zasloužilo. Značné zklamání bylo znát z dalších Federerových slov: „Byl to jeden ze zápasů, který jsem měl vyhrát. Každý se s takovými porážkami musí naučit žít, i když bolí víc než ostatní.“

Pokračování na straně 21

Dokončení ze strany 24

Příležitostí k zvratu měl Federer víc než dost. Z devatenácti brejkbolů však proměnil jen šest. „Nakonec jsem za to také zaplatil,“ poznamenal hořce.

Nadal zvládl dva maratony Nadal naopak ukázal, že se kromě jiných předností může stále spoléhat na mimořádnou fyzickou výdrž. Jen pro připomenutí -jeho páteční semifinálový maraton s krajanem Verdaskem trval pět hodin a 14 minut. Včerejší finále bylo jen o 49 minut kratší.

Všestrannost teprve dvaadvacetiletého rodáka z Baleárských ostrovů nezadržitelně narůstá. „Celý život jsem tvrdě pracoval, abych zlepšil svůj tenis mimo antuku. Konečně se to začíná dařit,“ přiznal spokojeně muž, který Federera v srpnu vystřídal na prvním místě světového žebříčku. Jak napovídají Nadalovy poslední výsledky, sesadit se z něj snadno nenechá.

Muži

Finále: Nadal (1) - Federer (2) 7:5, 3:6, 7:6 (7:3), 3:6, 6:2.

Čtyřhra - finále: M. Bryan, B. Bryan (2) -Bhúpathí, Knowles (3) 2:6, 7:5,

Ženy

Finále: S. Williamsová (2) - Safinová (3) 6:0, 6:3.

Junioři

MUŽI - finále: Bhambri (1) - Georgoudas 6:3, 6:1. Čtyřhra - finále: Alcantara, Hsieh Cheng-peng (7) - Birjukov, Učijama 6:4, 6:2.

ŽENY - finále: Pervaková (3) - Robsonová (5) 6:3, 6:1. Čtyřhra - finále: McHaleová, Tomljanovičová (6) - Kruničová, Zaniewská 6:1, 2:6, 10:4.

„Za dnešek se omlouvám, Rogere. Vím, jak se musíš cítit,“ utěšoval soupeře Nadal.