Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Najít práci je pro absolventy oříšek

Česko

PRAHA Lukáš Dušek v červnu dostudoval v Ostravě pedagogiku, obor čeština angličtina, a od té doby shání práci. Marně. Zkoušel to na mnoha školách i mimo ně, ale volné místo zatím nenašel.

Ačkoliv je letos nabídka pracovních pozic větší než loni touto dobou, nemají absolventi zdaleka vyhráno. Spíše naopak. Najít si zaměstnání je pro ně o dost těžší než dříve.

Ze škol totiž letos vyšlo zhruba o čtyři a půl tisíce absolventů více než před rokem. „Letos přišlo na trh práce rekordní počet absolventů škol, o to je pro ně hledání práce horší,“ potvrzuje Jiří Halbrštát z personální agentury Manpower.

Podle statistik společnosti LMC je nyní v porovnání s loňským rokem zhruba o 44 procent více nabídek volných pozic, které jsou vhodné pro absolventy. Jenže stále je to jen přibližně poloviční počet nabídek než před dvěma lety, kdy bylo hledání práce pro absolventy nejsnazší. „Počet volných pracovních míst roste, ale zatím jen pozvolna,“ potvrzuje Milan Novák z personální agentury Grafton Recruitment. „Navíc si nyní zaměstnavatelé mohou hodně vybírat, a snaží si tak najít člověka, který přesně odpovídá jejich požadavkům, má potřebné schopnosti. Proto si vybírají místo čerstvých absolventů zkušené lidi s praxí,“ dodává Milan Novák.

Přesto se najdou i dnes firmy, které raději nabírají absolventy, jsou totiž levnější.

„Situace, kdy chodí například tři měsíce na pohovory, donutila absolventy k tomu, aby šli s platovými nároky dolů. Nástupní platy už nejsou skutečně, co bývaly,“ dodává Jiří Halbrštát.

Nejlepší vyhlídky na pracovní uplatnění mají řemeslníci, absolventi technických oborů a informačních technologií. Chybí strojaři ale i lidé na obchodních pozicích. Nedostatek je i lékařů a zdravotních sester. „Nyní je trend jít na vysoké školy, naopak na učiliště a střední školy se nikomu moc nechce, a to je vidět na trhu práce. Například řemeslníci, když chtějí pracovat, tak nemají nejmenší problém si práci najít,“ připomíná Kateřina Kracíková z personální agentury Adecco.

Některé firmy mají dokonce i dnes problém obsadit volná místa. „Na některé pozice nacházíme schopné vysokoškoláky jen s velkými obtížemi. Jde zejména o špičkové techniky pro naše vývojové centrum kolejových vozidel v Praze, říká Jan Kopecký ze společnosti Siemens ČR.

Pokračování na straně 18

Dokončení ze strany 15

„S nedostatkem kvalifikovaných vývojářů se potýkáme také v našem výrobním závodě v Trutnově,“ dodává Jan Kopecký z firmy Siemens ČR.

Naopak nejhůře jsou na tom při hledání práce ti absolventi, kteří mají všeobecné nebo humanitní vzdělání. „V těchto oborech bylo již dříve málo práce a dnes je jí ještě méně. Z humanitních oborů neumí absolventi vlastně nic konkrétního a musí si to teprve získat praxí. Tu ale nyní jen těžko získávají,“ upozorňuje Renáta Šťastná ze společnosti Axial Personnel Agency. Problémy mají ale i absolventi škol gastronomie či hotelnictví. Právě tyto obory patří mezi nejvíce postižené hospodářským útlumem. Zástupci personálních agentur se shodují, že by absolventi měli brát i hůře placené práce a nedívat se tolik na nástupní plat.

Důležité pro jejich zaměstnání v budoucnu totiž je, aby získali potřebnou praxi. „Například stát podporuje stáže, kde je sice nízká mzda, ale člověk tak bude mít praxi a je i možné, že si ho pak na daném místě nechají,“ dodává Jiří Halbrštát. Pak samozřejmě roste i nabízená mzda.

***

CHABÉ ŠANCE

* Absolvent je podle definice ministerstva práce uchazeč o zaměstnání, který je evidován na úřadě práce, u kterého nepřekročila doba od ukončení studia dva roky.

* Nejžádanější obory: řemeslníci, strojaři, IT a techničtí specialisté, lékaři, zdravotní sestry * Obory s malým uplatněním: humanitní obory, gastronomie, hotelnictví, ekonomické obory * Počet absolventů bez práce: 27 tisíc Zdroj: MPSV

Autor: