Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Náměstek Fulík na obraně končí. S ním i Bartákova éra

Česko

PRAHA Z kroků ministra obrany Alexandra Vondry se dalo tušit, že starou gardu poradců si vedle sebe dlouho nenechá. Náměstek pro zahraničí Jan Fulík však jeho rošádám zázračně odolával. Po provalené kauze Jaroslava Kopřivy o smyšleném nákupu minometů navíc dostal kompetence náměstka pro vyzbrojování.

Přesto však Fulíkovo náměstkování příští pondělí skončí. „Rozhodl jsem se ho odvolat v souvislosti s celkovou obměnou vedení,“ vysvětlil Vondra. Jako první na jeho krok upozornil server Respekt.cz.

Důvodem mohlo být i to, že Fulík stál za řadou kritizovaných zakázek. Jednou z nich měl být i nevýhodný nákup letounů CASA. Podle některých informací měl létat za výrobcem a obchod domlouvat. „To není pravda. Žádných jednání dopředu jsem se nezúčastnil a poprvé jsem se zástupci smluvního partnera hovořil až po rozhodnutí o pořízení letounů,“ reagoval Fulík pro LN.

I přes tato a další nepotvrzená zjištění mu Alexandr Vondra včera nabídl, aby v resortu zůstal. „Není to místo náměstka, ale řeknu to, až se sám vyjádří, zhruba za týden,“ reagoval včera ministr obrany.

Zatím není nikomu jasné, jakou pozici mu nabídl. „Vůbec si nedovedu představit, kam by pan Fulík mohl zamířit. Podle mě o té konkrétní pozici vědí jen oni dva,“ říká zdroj z ministerstva.

Novým náměstkem se stane Jiří Šedivý, mimo jiné šéf poradního týmu pro přípravu nové koncepce české armády.

Pomáhal Iráku Jan Fulík přišel na obranu v roce 2007. Tehdejší první náměstek Martin Barták jej jmenoval svým poradcem.

Fulík předtím strávil dva roky v Iráku, kde jako zaměstnanec českého ministerstva zahraničí pomáhal s úpravou státní správy. Ještě dříve působil v BIS.

V květnu 2009, kdy Barták povýšil na ministra, se z Fulíka stal náměstek pro zahraničí. Letos v létě navíc přebral i pozici odvolaného Jaroslava Kopřivy.

Byl zároveň posledním z dosud fungujících vysokých úředníků, které na ministerstvu obrany zaměstnal Barták.

Autor: