Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Našly ponorky „Kolčakovo zlato“?

Česko

MOSKVA Rusko má novou senzaci. Výzkumné ponorky Mir, proslulé umístěním ruské vlajky na mořské dno pod severním pólem před dvěma lety, našly na dně jezera Bajkal trosky vagonů, které patrně pocházejí z dob občanské války po bolševické revoluci z roku 1917. Okamžitě se vynořily spekulace, že v troskách by se mohlo nacházet i „Kolčakovo zlato“, tedy část ruského státního pokladu, kterého se podle mýtů při své sibiřské anabázi prý zmocnili českoslovenští legionáři.

„Našla se nová stopa po,Kolčakově zlatu‘?“ láme si hlavu nad dosud nejasným objevem list Izvestija. Připomíná, že carského zlata, evakuovaného za dob první světové války do Kazaně v ruském týlu, se v srpnu 1918 zmocnili bělogvardějci pod velením admirála Alexandra Kolčaka. Při ústupu před bolševiky na východ si zlato vzali sebou. „Ale u Irkutsku jej zabavili vojáci československého sboru, kteří pak část drahocenného nákladu předali bolševikům za právo evakuovat se z Ruska,“ tvrdí deník. Větší část zlatého pokladu se podle listu vrátila do státní pokladny, „ale sto osmdesát tun zmizelo a dodnes se nenašlo,“ dodává deník.

Beneš fámy vyvracel Naděje na nález „Kolčakova zlata“ přiživují Izvestija svědectvími místních obyvatel, podle nichž na dně Bajkalu leží celý vlak. Při posunování na nádražích na jižním břehu jezera se do vody zřítilo několik vagonů a na dně leží i velký parník Bajkal, který na jedné ze svých tří palub přepravoval sedmadvacet vagonů.

Mýtus, že ruské zlato si odvezli čs. legionáři ze Sibiře a že tento poklad prý přispěl i k prosperitě meziválečné republiky, žije v Rusku dodnes, ačkoliv již v roce 1925 tyto fámy vyvracel tehdejší šéf československé diplomacie Edvard Beneš. Také Izvestija v článku připouštějí, že „podle kompetentních historiků se,Kolčakovo zlato‘ v Bajkalu nenachází“. Ale záhada přežívá dál. K oživení mýtu nedávno přispěl i ruský velkofilm Admirál.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!