Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Návrh: sám sobě kominíkem

Česko

Komíny si lidé budou moci čistit sami. Nebudou tak potřebovat kominíky, kterých je beztak málo. S novinkou počítá návrh zákona o takzvaných spalinových cestách.

PRAHA Každý den v Česku vyhoří několik domácností vinou špatně vyčištěného komína nebo zanesených kamen a kotlů. A v této situaci vláda přichází s novým návrhem – čistit komíny a kouřovody by si lidé měli sami. Týká se to komínů, ke kterým jsou připojeny běžné kotle a kamna s výkonem maximálně do 50 kilowattů. Podle kominíků to je „cesta do pekel“.

„To, že si komín vyčistí člověk sám, není řešení. Sice návrh stanovuje, že jednou za rok musí udělat revizi komína odborník, ale všichni víme, jak to je. Zvlášť u tuhých paliv to je velmi riskantní záležitost. Známe český národ. My přece umíme všecko. Je to veliký risk,“ varuje prezident Společenstva kominíků ČR Emil Morávek. Podle něj se návrh zákona týká téměř každé domácnosti. „Většina kotlů v rodinných domcích, ať už spalují tuhá, nebo plynná paliva, totiž tyto parametry splňuje,“ soudí Morávek.

Podle kominíků si většina lidí komín vyčistí špatně, protože k tomu nemají potřebné vybavení ani zkušenosti. Následky mohou být fatální. „Může dojít k tomu, že vám budou kamna kouřit. Také se ale velmi jednoduše může stát, že začne komín hořet. Vznítí se saze. To už je problém. Naštěstí tyto požáry většinou končí tím, že saze vyhoří a nic se nestane. Také to ale může dopadnout tak, že shoří celý barák,“ varuje Morávek.

Paradoxně hasiči, kteří tyto požáry hasí, se nového zákona nijak neobávají. Strach nemají ani z toho, že budou mít více práce. „My s tím problém nemáme. V tuto chvíli to je tak, že se lidé musí o své komíny starat a musí si je nechat pravidelně čistit. Dříve to měli na starost kominíci, kteří si hlídali svůj rajon. To už dnes není. Víceméně si lidé čistí komíny sami už dnes. Je prostě problém sehnat kominíka. Ti jsou totiž nedostatkové zboží,“ popsal mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Petr Kopáček.

O tom, že kominíků je opravdu velice málo, se nedávno přesvědčil i starosta městyse Sepekov na Písecku Stanislav Sedláček. Ten oslovil kominíka z Tábora. Domluvil s ním termín a lidé nahlásili čísla domů, kde se komíny měly čistit. Kominík ale nakonec vůbec nepřijel. „Dříve bylo čištění mnohem jednodušší. Každá obec měla mezi dobrovolnými hasiči preventistu, který obešel domy a zkontroloval stav komínů. Dnes už to není,“ tvrdí Sedláček.

Návrh zákona by tak částečně vyřešil problém nedostatku kominíků – jejich počet se udává mezi 1500 a 1800 v celé zemi. Těm by pak už zbylo jen komíny kontrolovat, a odpadlo by tak časově nejnáročnější čištění. „Problém ale je, kdo to bude kontrolovat. Dokud byly rajony, tak každý kominík měl přehled, co se v jeho okrsku děje. Dnes ale nikdo neví vůbec nic. Z mé zkušenosti vím, že 80 procent lidí si žádné kontroly komínů nedělá,“ soudí Morávek.

Tomu také odpovídají čísla. V roce 2008 zasahovali hasiči u 729 požárů, které souvisely se špatně vyčištěnými komíny. Škody se vyšplhaly na 108 milionů korun a pět lidí zahynulo. A téměř pět set požárů hasiči likvidovali během prvních šesti měsíců v tomto roce. Všechny souvisely se špatně vyčištěnými komíny anebo nesprávným používáním kotlů.

***

Pozor, hoří! Stovky požárů ročně V roce 2006 hasiči likvidovali 841 požárů souvisejících s nesprávným vyčištěním komína nebo zanesenými kamny. I v roce 2007 měli hasiči plné ruce práce s hašením domů, které chytly od hořících sazí v komíně nebo od vadných kotlů. Takových požárů bylo 730, osm lidí zemřelo, 88 se zranilo a shořel majetek za 125 milionů korun. V roce 2008 vzplálo 729 požárů, zemřelo pět lidí, zraněno bylo 76 osob a škody se vyšplhaly skoro na 110 milionů korun.

Autor: