Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nazlátlá zrnka zachrání život dvou milionů lidí

Česko

Genetické modifikace se mezi asijskými pěstiteli rýže netěší nejlepší pověsti. „Tak jako se někdo bojí duchů, tak se někteří lidé obávají geneticky modifikovaných plodin,“ říká Ceng Ja-wen z Ústavu pro biotechnologie a genové zdroje Čínské akademie zemědělských věd.

Situaci by měla změnit tzv. zlatá rýže, která zajistí obyvatelům třetího světa dostatek vitaminu A. Ve 118 zemích Asie a Afriky trpí nedostatkem tohoto vitaminu asi 124 milionů lidí. Z nich jeden až dva miliony ročně umírají, půl milionu oslepne a miliony trpí vysycháním spojivek oka, tzv. xeroftalmií.

Loupaná rýže je na beta-karoten, z něhož si lidské tělo vyrábí vitamín A, velice chudá. Přenosem několika genů získal německý biolog Ingo Potrykus rýži, která ukládá beta-karoten do zrn. Zrna tak získala žlutou barvu, a proto se rýži přezdívá „zlatá“. Denní potřebu vitaminu A zajistí konzumace 150 gramů „zlaté rýže“.

Zlatá rýže byla křížena s místními odrůdami, na které odborníci přenesli schopnost ukládat beta-karoten do zrn. V současné době se zkouší její pěstování v Bangladéši. Na světové sklizni rýže by se měly „zlaté“ odrůdy významně podílet během deseti let.

Autor: