Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

NÁZORY ZE ZAHRANIČÍ

Česko

Bambus místo ocelových tyčí

Ačkoliv je nyní stavebnictví novou hnací silou růstu čínské ekonomiky, při bližším pohledu není vše růžové, jak by se mohlo zdát. Málokterá stavební firma by totiž prošla kontrolou kvality. Po nedávném skandálu se ukázalo, že developeři v provincii Si-an kšeftovali s ocelárnami, a tak byla betonářská ocel slabší, než požadují standardy. Developeři v provincii An-chuej zase místo oceli do panelů zalili rovnou bambus.

Takovéto praktiky jistě dokážou snížit stavební náklady, avšak snižují také pevnost a odolnost staveb proti přírodním katastrofám. Místní úřady začaly zmíněné skandály vyšetřovat, existují však podezření, že tyto problémy jsou rozsáhlejší a že některý z vyšetřujících orgánů by mohl být podplacen.

Pokud chce mít Čína zdravý realitní trh, podvodníci musí být podle zákona potrestáni za ohrožení bezpečnosti budoucích majitelů domů a bytů.

Basel III je příliš mírný

Tento víkend se guvernéři nejvýznamnějších centrálních bank dohodli na nových pravidlech Basel III, která finančním ústavům nařizují zvýšit kapitálovou přiměřenost.

Kvůli obavám, že rychlý přechod omezí poskytování úvěrů a prohloubí globální recesi, dostaly banky na adaptaci osm let. Studie však prokázaly, že vyšší kapitálová zajištěnost má v dlouhém horizontu na ekonomický růst jen minimální vliv.

Získat dodatečné finanční prostředky však nemusí trvat tak dlouho. Například americké banky dokázaly vloni pod tlakem úřadů bez problémů získat více než 125 miliard dolarů. Lze například emitovat nové akcie. K tomu se ale banky nemají, protože výsledkem by bylo i snížení hodnoty těch stávajících.

Ve zkratce, pro snížení rizika úvěrové krize v dnešní kritické situaci potřebujeme rychlá a důrazná opatření.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!