Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

A argumenty, páni novináři?

Názory

  10:17
PRAHA - V uplynulých dnech byla česká média plná úvah na téma, proč by politici ČSSD neměli jezdit do Ruska. Je to vskutku absurdní požadavek. Stejně tak jako to, abych své cesty konzultoval s Mirkem Topolánkem. Ostatně každá z mých cest je konzultována s ministerstvem zahraničí a lidé z velvyslanectví jsou vždy u „toho“ (tedy pokud chtějí). To, že o tom nefunguje přenos informací ve vládě, je sice smutné, ale není to již můj problém.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek. foto: ČTK

Pravicoví publicisté mi v této souvislosti radili to, aby ČSSD navázala kontakty spíše s americkými demokraty a britskými labouristy. Jinde zase mě, pokud jde o mé uvažování, zařazovali mezi „vychodniky“. Onde pak zase zábavně psali o tom, jak se chystám znárodňovat hotelový průmysl. U všech těchto autorů jsem si řekl, že příčinou kyselých plodů jejich ducha bylo zřejmě tísnivé dětství.

Nejzdařilejší skeč celé této kampaně byl ovšem z pera obratného dramaturga starorežimních televizních báchorek, že prý jedu do Ruska „žalovat k děržimordům“.

Co bylo náplní cesty do Ruska
A jak je to ve skutečnosti? S předsedou Demokratické strany USA Deanem jsem sjednal spolupráci na své cestě do Washingtonu počátkem listopadu. Když jsem byl naposledy ve Velké Británii v loňském září, sešel jsem se s premiérem Brownem (foto dodám na požádání) a postupně s polovinou labouristických ministrů. Smlouvu o strategické spolupráci má ČSSD již přes půl roku s německou vládní SPD. Přístup k otázce amerického radaru koordinuje ČSSD s ostatními středoevropskými sociálnědemokratickými stranami (tedy i s vládními rakouskou, německou a slovenskou). A mohl bych pokračovat.

Uvozovky dolníJe mi líto, že Mirek Topolánek si na cestu do této země nenašel čas. Není to věc sentimentu či resentimentu, realistický politik do Ruska prostě cestuje.
Uvozovky horní


Nic z toho ovšem novináře z jistých médií nezajímá. Proč taky objektivita a argumenty. To by přece nebylo možné mě zařadit mezi „vychodniky“. Na webu ČSSD je umístěn můj projev ve sněmovně z předminulého týdne, kterým jsem jménem ČSSD podpořil urychlené přijetí Lisabonské smlouvy. Kromě KSČM to byli právě poslanci ODS, jejichž slova nezněla v této souvislosti příliš „západnicky“. Rozhodně nebyla na podporu Lisabonské smlouvy.

Připomínám pro úplnost, že toho času ČSSD je v opozici a ODS ve vládě. A milému „děržimordovi“ chci připomenout stále platná slova knížete diplomacie Talleyranda: „Co je nepřiměřené, je nevěrohodné.“

A nyní k vlastní náplni cesty delegace ČSSD do Ruska. Chci říci, že je mi líto, že Mirek Topolánek nenašel za více než rok a půl ve funkci premiéra čas na cestu do této jedné z nejvýznamnějších zemí světa. Není to věc sentimentu či resentimentu, realistický politik do Ruska prostě cestuje.

V Rusku nám šlo o to, seznámit se se situací v zemi krátce po prezidentské volbě a znát názory části ruské politické elity na některé aktuální politické otázky: radar, Kosovo, energetická politika atd. Myslím, že naším (tedy ČSSD) nepříznivým pohledem na radar to nepohnulo ani o milimetr vpřed či vzad.

Šlo nám také o to, podpořit pozici českých podnikatelů v Rusku. A konečně, do Ruska jsme byli pozvání opoziční stranou Spravedlivé Rusko, která se uchází o přijetí do Socialistické internacionály. Myslím, že je nutné v Rusku podpořit každý politický subjekt, který akceptuje západoevropské hodnoty programové i politické kultury. Ato chce Spravedlivé Rusko v blízké budoucnosti udělat.

Autor: