19. června 2017 17:28 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

BEZR: Kauza Radio Wave? Bez kladného hrdiny, nejsmutnější postavou je Vladimir 518

Vladimír 518 / PSH | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír 518 / PSH | foto: Mezi ploty

PRAHA Sociální sítě o uplynulém víkendu zaměstnávala „kauza Vladimir 518 vs. Radio Wave“. Velmi stručně: redaktor rádia Jiří Špičák napsal negativní recenzi na nové Vladimírovo album Ultra! Ultra!. Nejznámější český raper kritiku neustál, v éteru zmíněného rádia vystoupil v rozhovoru s autorem recenze, kde kromě jiného sdělil, že mu, totiž Vladimirovi 518, přiznala v osobním rozhovoru šéfredaktorka stanice Iva Jonášová, že se za uveřejnění Špičákovy recenze stydí a že s ní nesouhlasí.

Příběh nemá kladného hrdinu. Není podstatná oprávněnost Špičákova názoru, není podstatný ani jeho poněkud „střelecký“ autorský styl. V čem ale udělal autor zásadní chybu, je nesprávná citace z textu jedné skladby, na níž postavil část svého hodnotícího článku. To se stávat nemá a Vladimír mu to právem vyčetl.

Stejně tak se ale zásadně nemá stávat, že se šéfredaktorka, byť při soukromé rozmluvě s postiženým umělcem, jednoznačně nepostaví za svého podřízeného. Iva Jonášová se na Facebooku pokoušela z této trapné situace vybruslit prohlášením, v němž mimo jiné tvrdí: „A za Jirku Špičáka ani jeho recenzi se rozhodně nestydím!“ Ale tady je na místě se ptát, zda by si opravdu tak citlivým a snadno napadnutelným výmyslem Vladimír 518 podřezával větev své důvěryhodnosti.

Autor projektu Kmeny Vladimír 518.
Vladimir 518 vydal knihu Kmeny 0

Bohužel nejsmutnějším hrdinou pak je sám Vladimir 518. Už sama potřeba vymezovat se půlhodinovým rozhovorem v rádiu vůči jednomu recenzentovi o příliš velké sebedůvěře nesvědčí. Co je ale daleko zásadnější: jedním z Vladimirových argumentů je, že v minulosti Radiu Wave coby „známá tvář“ pomáhal při jakýchsi promoakcích. A tudíž by – snad – měl mít nárok na recenzentské „hájení“. To je bohužel stejně mylná představa, jako kdyby filmový producent žádal automaticky pochvalnou recenzi svého filmu v deníku, který je jeho mediálním partnerem. Což je samozřejmě zcela absurdní. Od muže Vladimirovy inteligence a rozhledu by jeden tak pomýlenou zkratku nečekal.

Ondřej Bezr

Autor

Ondřej Bezrondrej.bezr@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz