A teď zpátky do reality. Ta se týká Británie a Polska a dokládá, jak sporné mohou být evropské normy v oblasti trestního práva. Polka Helena Wolinská (88) žije v Británii již pětatřicet let a uniká spravedlnosti. Jako komunistická prokurátorka přivedla čtyřiadvacet lidí do vězení a generála Emila Fieldorfa - polského národního hrdinu, velitele protikomunistické Zemské armády - na šibenici (1953). Jenže předtím nejprve sama utekla z transportu do Treblinky (tam zahynula celá její rodina) a zbytek války bojovala s partyzány proti nacistům.
Ten příběh nemá snadné řešení, ač je jasné, že Wolinská „za katr“ nepůjde. Obejít však nelze ani spravedlnost. Právě proto vydal polský soud na Wolinskou eurozatykač. Britská justice je slepá, ale o vydávání do ciziny rozhodují politici. I labouristický ministr vnitra tak před osmi lety ochránil Pinocheta. Ale evropský zatykač je národnímu právu nadřazen. Má si teď Wolinská balit a my tleskat? Opatrnost velí, abychom s jásotem ještě počkali.
Brožová po evropsku
Představme si, že Ludmila Brožová-Polednová (87) žije v Británii a uniká spravedlnosti. Bývalá prokurátorka, jež přivedla na šibenici Miladu Horákovou, tvrdí, že nešlo o kauzu trestní, ale politickou. Byl by někdo proti uplatnění evropského zatykače? Jen komunisté.
Na chodbě. Ludmila Brožová-Polednová hovoří s redaktorkou LN. foto: Pavel Wellner, Lidové noviny