Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bursík mezi svými

Názory

  10:30
Český ministr životního prostředí se příští týden poletí přesvědčit, že globální oteplování zdárně pokračuje. Přiletí na Antarktidu do výzkumné stanice Troll, odkud bude chodit na procházky a taky do panelu s lidmi, kteří už teď vědí, že se Antarktida otepluje. Vtip je v tom, že to neví nikdo, respektive že existují soupeřící vědecké školy, z jejichž argumentů my laici tušíme maximálně tak obrysy.

Martin Bursík foto: ČTK

Na Antarktidě je málo měřicích stanic, studie o tamním klimatu se proto musejí víc spoléhat na počítačové modely, kde ale záleží na tom, jaká zadáme vstupní data.

S kým bude Martin Bursík diskutovat v Trollu? Jeho mluvčí uvádí dvě „kapacity“: šéfa Mezivládního panelu pro změny klimatu Rádžendru Pačaurího a bývalého šéfekonoma Světové banky Nicholase Sterna.

Železniční inženýr Pačaurí až na to, že z něj politici udělali dozorce nad prací vybraných vědců, nemá s vědou nic společného. Stern je ekonom, a když před časem publikoval katastrofickou předpověď, jak závratně teplota Země vystoupá, klimatolog, jehož citoval nejčastěji, protestoval, že Stern ho „nepoužil, ale zneužil“. Práci si zadala britská vláda.

V Trollu si prostě popovídají lidé, kteří do teorie o blížícím se zániku investovali už tolik, že nemají motivaci všímat si dat, která jejich teorie narušují. Martin Bursík bude mezi svými.
Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...