18. srpna 2018 15:45 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: Dilema.cn. Čína je etický problém nejen pro Google a jeho lidi

Google – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google – ilustrační foto. | foto: Reuters

Pamatujte si, nebuďte zlí a když uvidíte něco, co není správně, ozvěte se, nabádá největší internetová firma světa ve svých nových pravidlech chování. A tisícovka jejích vlastních zaměstnanců si to, zdá se, vzala opravdu k srdci. Podepsali petici proti plánu největšího vyhledávače na návrat na čínský trh, na který ukázal nedávný únik informací.

Šéf firmy Sundar Pichai a její spoluzakladatel Sergey Brin tak museli vlastním lidem vysvětlovat, že se rozhodně nehodlají spustit s totalitním režimem proslulým cenzurou médií a internetu, ale zatím s tou myšlenkou spíš jen tak koketují. Byl to ale právě Brin, kdo stál za odchodem z miliardového trhu před osmi lety, a to přesně ze stejných důvodů, jaké teď jeho zaměstnanci popsali slovy „urgentní morální a etické problémy“.

Kvůli strategii vůči Číně se v roce 2010 ostře střetl s tehdejším šéfem společnosti Ericem Schmidtem. Rodák z Moskvy prohlásil, že strávil část dětství v Sovětském svazu a v jeho firmě se prostě žádným totalitním praktikám a diktaturám pomáhat nebude. Tečka. Pragmatický manažer z Kalifornie oponoval, že jediný způsob, jak čínský režim otevřít, je dělat s ním byznys a navíc je to trh, který se prostě nedá opomenout. Což nejsou mimochodem ani u nás rozhodně neznámé argumenty a dilemata. Sergey Michajlovič přesvědčil druhého zakladatele Larryho Page a spekulovalo se dokonce, že velmi osobní spor byl jeden z důvodů Schmidtova pozdějšího odchodu z čela Googlu. Dnes se tak samozřejmě objevily otázky, jestli se internetová jednička mění. Nedávno sklidila kritiku, že právě v pravidlech chování přesunula symbolicky slavné motto Nebuďte zlí z úplného začátku na úplný konec. Navíc dostala v EU už druhou pokutu za porušování pravidel hospodářské soutěže a panují obavy, že stále víc připomíná někdejší monopolní moloch Microsoft, který samozřejmě v Číně podniká.

Je to nicméně už podruhé, co se „Googleři“ postavili proti svému vedení, minule mu zarazili spolupráci s armádou. Manažerům megakorporace tak jasně vzkazují: nezapomeňte na jednu věc – nebuďte zlí.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz