19. dubna 2019 19:48 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Do Náchoda se snažíme nalákat mladé zdravotníky

Oblastní nemocnice Náchod. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oblastní nemocnice Náchod. | foto: MAFRA

Řešení záležitostí týkajících se zdravotnictví je u nás na radnici téměř na denním pořádku. Velmi úzce spolupracujeme s náchodskou nemocnicí, s jejímž vedením jsme ve stálém kontaktu. Letos v březnu jsme společné zájmy navíc stvrdili podpisem memoranda.

Srdcem každé nemocnice jsou bezesporu její zaměstnanci. Můj nemalý dík v první řadě patří všem lékařům, zdravotním sestrám a veškerému personálu za jejich záslužnou práci. Královéhradecký kraj, který je zřizovatelem Oblastní nemocnice Náchod, se navíc snaží personální zázemí dlouhodobě posilovat, například naposledy teď v dubnu jsme přivítali nový management náchodské nemocnice, konkrétně byly obsazeny pozice personálního náměstka a náměstka pro léčebnou péči.

Uvědomujeme si také, jak moc důležitá je pro nás v Náchodě ve zdravotnictví mladá krev. Mladých zdravotníků ubývá a je stále složitější je zaujmout. Nedávno jsme prostřednictvím nadačního fondu zahájili realizaci stipendijního programu, kterým plánujeme podpořit studenty středních zdravotnických škol i vysokoškolských oborů a zároveň je motivovat k tomu, aby v budoucnu šli pracovat k nám do Náchoda.

Velkým tématem pro nás je i rekonstrukce, která v nemocnici probíhá od loňského léta za financování kraje. Mimo celkovou přestavbu probíhá i modernizace jednotlivých oddělení, v listopadu se třeba rozběhla rekonstrukce zázemí pro rentgen a ultrazvuk. Věřím, že moderní technika přispěje k dalšímu zkvalitnění zdravotnických služeb.

Oblastí, která nás dlouhodobě trápí a částečně se týká i zmiňované rekonstrukce, je pak dopravní dostupnost nemocnice, zejména se potýkáme s problémy s parkováním v jejím okolí. Situaci se ale aktivně snažíme řešit. V minulých měsících se nám podařilo vytvořit téměř 120 parkovacích míst pro pacienty a těsněji spolupracujeme s městskými strážníky, aby bylo možné zajistit parkování pro osoby s omezením pohybu.

Věřím, že všechno úsilí, které jak kraj, tak i město v oblastech, ve kterých má pravomoc, vylepšování zdravotnictví v Náchodě věnujeme, se vyplácí. Bylo to vidět i loni, kdy naši nemocnici v anketě Nemocnice ČR 2018 pacienti vyhodnotili jako nejlepší v kraji. Navíc jsme podle nich i jedničky v oblasti komunikace lékaře a pacienta, a to dokonce celostátně.

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

JAN BIRKE, STAROSTA NÁCHODA (ČSSD)

Najdete na Lidovky.cz