130 let

Diskuze

DOLEŽAL: Slovenská vládní krize: Pohled zvenčí

Vláda premiérky Radičové padla. První ohlasy ze světa se řadily podle zásady: čím dál od Slovenska, tím hysteričtější. Jakýsi blogger na internetové verzi Wall Street Journal hovořil o nezodpovědném hazardování s osudem západní civilizace: není ovšem jasné, nedělal-li si náhodou legraci.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

J. Kanioková

17. 10. 2011 22:40
Reprezentativní demokracie? Jako vždy skvělý Robejšek:

Evropští žurnalisté se jednomyslně pohoršují nad tím, že pětimilionová země překáží rozhodnutím velkých států. Není to poněkud kuriozní názor? Znamená totiž, že jak pravdivost tak i oprávněnost politického rozhodnutí přímo závisí na tom, jak silný je stát, který je učiní; tedy kdo má moc má i pravdu. Co mi to jen připomíná?

Nazývejme věci konečně pravými jmény. Rozdělení moci v Evropě je dnes ve své podstatě stejné jako v éře Vídeňského kongresu, Svaté aliance anebo Malé dohody. EU kdysi chtěla být spolkem nové kvality ale postupně se z ní stává stará evropská struktura, ve které velcí určují a malí poslouchají. Tak si to konečně přiznejme a nezkoušejme realitě nasadit chomout z iluzí a politické korektnosti.

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/petr-robejsek.php?itemid=14543" target="_blank" rel="nofollow">http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/petr-robejsek.php?itemid=14543

0 0
možnosti
JK

J. Kanioková

17. 10. 2011 22:38
Tomáš Břicháček: Bouřlivé pozdní léto evropských centralistů

Integrace jako všelék  -  Ve výčtu podobných prohlášení se blíže zastavím u jednoho z nich, které vypoví o celé vlně více než desítky jiných příkladů. 6. 9. přispěchala se svým manifestem "Evropa je řešení, ne problém" platforma, která si říká Rada pro budoucnost Evropy (Council for the Future of Europe), nedávno ustavená při institutu německého miliardáře Nicolase Berggruena. Ta sdružuje mimo jiné pár vysloužilých politiků, kteří spoluvytvářeli dnešní podobu EU. Figurují tam J. Delors, G. Schröder, T. Blair, F. González či G. Verhofstadt. Z dalších členů zasluhují zvláštní zmínku známí ekonomové Anthony Giddens, Nouriel Roubini či Joseph Stiglitz. Jak je zřejmé, hlavní protagonisté pocházejí z levé či středolevé části polit. spektra.

V čem má tato neobvykle mohutná vlna centralizační rétoriky svůj původ? Potíže měnové unie sice představovaly prvotní impuls, nyní jsou však spíše pozadím  Stále je mnoho dogmatiků, kteří věří, že centralizace je univerzálním všelékem, a proto ji předepisují na jakýkoli neduh. Mají tendenci přičítat to nedostatečným pravomocím EU.

Nenasytnost a nepokora tohoto typu lidí je vskutku ohromující. Nejsou to ani 2 roky, kdy vstoupila v platnost LS, která znamenala výrazný krok (pro ně) kýženým směrem. Změny, které přinesla, se ještě zdaleka nestačily zaběhnout a už zaznívají požadavky na další otevření primárního práva a další puštění žilou členským státům. To jen ukazuje, že centralizační tlaky v Unii, i když dosáhnou velkého dílčího úspěchu, jakým byl Lisabon, se ani na chvíli nezastaví. Naopak - s jídlem roste chuť.

Zvučné výstupy neuměle maskují nervozitu a bezradnost a ukazují značnou dávku intelektuální strnulosti a přístupu, který už je za zenitem a ztrácí dech. Podzim se rychle blíží... Vše už tu bylo...  Nenechme si tato řešení vnutit pod pláštíkem údajných potřeb eura. Centralisté jen recyklují a kosmeticky upravují své letité recepty.

0 0
možnosti
PT

P. Török

17. 10. 2011 18:48
Videné a zažité zblízka.

Za všetky komentáre ktoré by sa dali k tejto téme povedať jeden prejav z parlamentu.

http://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInternet/Vystupenie/73180/Osusky_Peter.html Toto by sa malo vytesať do kameňa a krvou podpísať. Po tomto je logické hlasovať proti zvýšeniu eurovalu. Pre mňa je hrozné ako sa vyvíjal nátlak na schválenie spomínaného zákona. Neschválenie sa nepripúšťalo. Úplne sa zabudlo na to, že poslanec má právo hlasovať podľa vedomia a svedomia ( čl 73 ústavy SR ) . Vychádza mi z toho, že naša ústava nie je kompatibilná s EU a jej rozhodnutiami. Máme vôbec ešte parlamentnú demokraciu?

0 0
možnosti
JK

J. Kanioková

17. 10. 2011 22:32
Naprosto s Vámi souhlasím a je mi Vás, Slováků, děsně líto..

A Osuský byl naprosto perfektní, sledovala jsem to celé ty dny v tv. Byla to bezpodmínečná kapitulace a tu hnusárnu tu ještě někteří pitomci oslavují..

Chudáci Slováci, protože ta zhůvěřilost, kterou si odhlasovali se týká eurovalu na 780 mld. Jenže už se uvažuje o zvýšení eurovalu na 3 bil.

http://www.novinky.cz/ekonomika/247289-zachranny-fond-eurozony-se-ma-rozsirit-az-na-tri-biliony-eur.html?ref=zpravy-dne

http://ekonomika.sme.sk/c/6100837/euroval-bude-podla-ernst-young-nutne-sedemnasobne-navysit.html

a ještě toho blba Fica k tomu..

0 0
možnosti
PR

P. Rajman

14. 10. 2011 10:54
Denacifikace východní Evropy

1. Polsko 2. Slovensko poslalo ( díky Tuskovi a Radičové ) šovinisty k čertu. Kdy tak učiní Česko?

0 0
možnosti
PF

P. Fiala

14. 10. 2011 9:42
Vzpomínka na T.G.M. a o morálce člověka

Mění se rétorika i činy. Dříve se řešily "Otázky" dnes "Problémy" a také "Krise" a spousta dalších i o té "Ethice" se řešily. Jak se vyřešily?

Chytřejší a výmluvnější lidé měli vždy navrch nad hloupějšími a méně vzdělanými v myšlení, mluvení. 

Bohužel občané stále nejsou vedeni k racionálnímu myšlení a objektivnímu hodnocení dějů mezi lidmi, mají velmi mlhavý světonázor a přitom to není nijak moc složité. Většina je manipulována k poslušnosti mediálně vyvolávaným strachem a absolutním nedostatkem ethiky. Morální zásady nejsou vymáhány. Nahradilo je vymáhání právem a zmatenou rétorikou v médiích (velmi dobře se živící skupina obyvatel ve státní i soukromé sféře).

K tomu etickému (morálnímu) světonázoru, mohlo by to být takto (Josef Macek, Cesty sebevzdělávání, Laichter, Praha, 1943): Jde o to naučit se správně vidět a řešit otázky, svého osobního života ve společnosti a době v níž žijeme. V prostředí sociálním a ekononomickém i dalším, které společně s ostatními vytváříme. Kdy je to "správně"? Pokud je to v souladu s Ethikou - Morálkou.

Moje doplnění: Stačí uplatňovat to tisíci roky uplatňované desatero (viz Wikipedie). Co by ateista, přidávám, že každý sám v sobě může vnímat první dvě abstraktní přikázání. Ostatní jsou již velmi praktická v soužití s ostatními lidmi i mezi lidmi z jiných kultur.

0 0
možnosti
ID

I. Dvořák

13. 10. 2011 16:48
Krejcar k Euru.

Nac celou tu tahanici, zda  Slovensko má schválit  pomoc či ne,je jistě spousta pohledů. Mne zaujal teln člověčí. Paní Radičová se ukázala jako politička, které hraje fér.  Škoda, že je Slovenka. Mohla by premiérovat u nás.  Jenže to by byl začátek velké čistky. Spousta politiků a jejich "podržtašků" by patrně vyměnila kravaty  za tepláky.

Takže zpět do reality.

Nejvyšší státní zastupitelství pořád prošetřuje, jak zašít kauzu Drobil. Patrně ji nechá 

vyšumět. Volič zapomene. Volič je manipulovatelný. Nebo se jako zahraje divadlo, že to  opravdu chceme vyšetřit. Bohužel tomu překáží zákon z r. 1807, který říká, že zlodějina do 100 Krejcarů se netrestá pranýřem. A bohužel při dnešním "plovoucímu"  kurzu Krejceru k Euru jsou všechny dosavadní kauzy beztrestné. Na to patrně dojela velká bojovnice za spravedlonost, paní Vesecká. A jak se chudinka snažla.Takže kauzy  pandury, kasy,  gripeny a další jsou OK.  Ovšem pokud se do toho nenamontuje nekdo z ciziny. Pak  by to mohl být průser. Oni plovoucí kurz Krejcar/EURO neuznávají.   

0 0
možnosti
JC

J. Cedivoda

13. 10. 2011 15:34
Před tím, než spustíte diskusi bych doporučoval

přečíst si článek v Hospodářských novinách, 13.10.2011 - Rozhovor Adama Černého s Jacquesem Rupnikem : Politici už chápou důsledky krize.  Poukazuje na systémové vady EU a vidí cestu v jedinném správném řešení - federalizaci Evropy. Myslím, že jsou to názory logické, uvážené a v současném světě velkých hospodářských celků jedině možné. Na posledním setkání Vyšegrádské čtyřky je zastával premiér Tusk a jediný, který byl proti (ale až po setkání, v kuloárech, mezi novináři) byl Klaus.

0 0
možnosti
  • Vybrali jsme pro Vás