23. prosince 2009 15:32 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

DOLEŽAL: Vánoce s čerty

Čerti na  Karlově mostě strašili pražské děti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerti na Karlově mostě strašili pražské děti | foto: AFP

Nadešel čas vánoční a ve veřejnosti se opět rozhořel spor: ježíšek nebo Santa Klaus? Znovu se ukazuje, že výhodou ježíška je jeho češství (obstál by i před Benešovými dekrety), kdežto jeho konkurent skončí dřív nebo později v odsunu.

Letos je spor o symbol Vánoc "strukturovanější", zasloužila se o to agentura Median a Mladá fronta Dnes, která jí zadala úkol zjistit, co česká veřejnost nejvíc bere. Santa Klaus obsadil potupné poslední, třinácté místo, ovšem i ježíšek se musel spokojit se stříbrnou medailí. V čele je vánoční stromek. "Připomínka narození Krista" (šťastná formulace, nikoli Ježíše Krista, aby bylo jasné, že tato bytost nemá s ježíškem vůbec nic společného) zahajuje druhou polovinu, o stupínek výše se umístily "Tři oříšky pro Popelku" (paní Šafránková, která se před pár dny v jakémsi mediálním rozhovoru prezentovala jako věřící, může být pyšná, předstihla svého – přesněji řešeno našeho – spasitele o jednu příčku).

Průzkum agentury Median vykazuje ovšem jeden podstatný nedostatek. Zjistíme ho pouhým nahlédnutím do čtvrtečních televizních programů. ČT1 dává jako hlavní večerní pořad od 19.00 pohádku "Láska rohatá". Jde o příběh s výrazně sociálně demokratickým nábojem: chudá dívka dostane od Trautenberka, totiž pardon, mně se ty voloviny navzájem pletou, od své bohaté a nelítostné "milostpaní" úkol, aby jí sehnala "zlatý voči".

Ty, jak známo, se dají opatřit jen v pekle. U pekelné brány narazí na poněkud přitroublého čerta (čerti v českém pojetí bývají přitroublí), který je ochoten jí pomoci a navíc se do ní ještě zamiluje. Rýsuje se happyend korunovaný pekelnou svatbou, náš člověk ví, že pelešení s čerty se vyplácí, máme o tom ve svých nejnovějších dějinách spoustu bohatých zkušeností, vždycky jsme s nimi dokázali nějak vyjít, zvlášť když od člověka chtějí ti blbové nanejvýš duši, která, jak známo, neexistuje.

Události Bohumila Doležala

Další komentáře Bohumila Doležala najdete na jeho webové stránce www.bohumildolezal.cz

-


S čerty se na Štědrý den setkáme i na konkurenční Nově (zde titulek "S čerty nejsou žerty" svědčí o poněkud skeptičtějším pohledu).

Zdá se, že kdyby byla agentura Median zařadila mezi kandidáty na symbol vánoc čerta, měl by ježíšek s vánočním stromečkem vážnou konkurenci. Ostatně je mezi ježíškem a čertem v tomto vánočním pojetí nějaký podstatný rozdíl, nejsou to dvě tváře jedné bytosti?

Přiznám se, že pokud jde o to, nakolik je čert, jak říkají naši západní sousedé, "menschenfreundlich", patřím k zanedbatelné, velmi skeptické menšině. Protože jsem demokrat, většinu respektuji.

Takže, milí spoluobčané: zítra večer, až se se svými blízkými shromáždíte před rozsvíceným vánočním stromečkem, obloženým dárky, nezapomeňte si v atmosféře, již navozuje ČT1, zanotovat známou starobylou píseň: "narodil se rohatej, radujme se!!!!!!

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.