Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Před podomním prodejem varují značky

Starostové píší

  1:00
DUBENEC (Královéhradecký kraj) - Již v období let 2012 a 2013 jsem se začal setkávat s negativními reakcemi spoluobčanů na podomní a pochůzkový prodej některých produktů a služeb. Téměř vždy se jednalo o seniory a všechny stížnosti starších občanů byly podobné.

Na nekalé prodejce čeká u příjezdových komunikací do obce překvapení. foto: Archiv obce

Senioři se nechali přesvědčit a podepsali smlouvy na změnu dodavatele energií, které pro ně byly mnohdy nevýhodné. Zakoupili si věc, která jim v podstatě k ničemu není, jako jsou hrnce na „zdravé“ vaření na indukční varné desce, nebo různé druhy nářadí, které svou cenou rozhodně neodpovídají kvalitě. Vrcholem byla „akce“ rumunských řemeslníků, kteří nabízeli výhodnou výměnu okapových svodů. Nutno uznat, že jejich prodejní taktika byla dobře promyšlená. Obchodník, který uměl trochu česky, se prokázal průkazem obchodního zástupce rumunského dodavatele okapových systémů. Než je stačil majitel nemovitosti odmítnout, tak dva rumunští „řemeslníci“, mimo dohled majitele domu, bleskově sundali 5-10 metrů okapového žlabu, to vše během deseti minut zatímco jejich obchodní zástupce vyjednával s majitelem domu. Tomu nakonec nezbylo, než si nechat tuto práci udělat, po přepočítání vystaveného „dokladu“ jsme zjistili předražení o 70% více než je obvyklá cena. Toto vše a také osobní zkušenosti s neomaleností, bezohledností a drzostí několika podomních prodejců, mne inspirovalo k hledání zákonných prostředku pro omezení těchto činností. Nakonec jsme na podzim roku 2013 připravili pro schválení zastupitelstvem závazně právní dokument Prodejní řád obce Dubenec.

V dokumentu, který upravuje možnosti prodeje v obci, jsme označili prodejní místa a obecní tržnici, kde mohou prodejci své produkty a služby nabízet. V prodejním řádu obce jsme popsali jednotlivé druhy prodeje a zejména zakázali podomní a pochůzkový prodej výrobků a služeb. Tento prodejní řád byl bez problémů schválen zastupitelstvem obce v říjnu 2013.

Jaro a léto 2014 nám opět přiválo do obce podomní prodejce. Na upozornění občanů jsem několik prodejců „dopadl“ a vysvětlil jim, že nemohou tuto obchodní praktiku v naší obci vykonávat. Někteří sdělení pochopili a nabízení svých produktů ukončili. Ovšem v některých případech jsem jako starosta obce narazil. Zejména prodejci, kteří nabízeli změnu dodavatele energií patrně procházeli kvalitními školeními na nabízení produktu, asertivního zvládání situací a podobně. Nebylo jednoduché argumentovat proti jejich naučeným frázím, které mnohdy měly právní podtext. Bylo mi jasné, že se žádný prodejce předem nepodívá na web obce, nebo se nezastaví na radnici, aby se seznámil s prodejním řádem. Rozhodl jsem se tedy nechat vyrobit doplňkové dopravní značení - tabulky s nápisem „Zákaz podomního a pochůzkového prodeje výrobků a služeb v celé obci Dubenec“ a nechal jsem je umístit k příjezdovým komunikacím do obce.

Od té doby případy podomního a pochůzkového prodeje značně poklesly. V roce 2015 jsem řešil pouze dva případy porušení prodejního řádu obce Dubenec. První byli Svědci Jehovovy, kteří ovšem neprovádí prodej, ani nabízení služeb a v tomto případě jsem byl poněkud bezzubý a nepodařilo se mi je přesvědčit o tom, aby tuto svoji činnost ukončili. V druhém případě šlo o nabízení změny dodavatele elektrické energie a plynu. Popravdě, snažili se opět „nachytat“ seniory na to, že při změně dodavatele dostanou dvě úsporné žárovky zdarma. Tyto prodejce jsem tedy vyzval k ukončení prodeje. Po asi dvacetiminutové diskusi mi bylo předem naučnými frázemi oponováno. Neustoupil jsem a prodejci mi slíbili, že tuto činnost ukončí. Nestalo se tak a mě nezbylo než zavolat Policii ČR, která prodejce zajistila. Případ byl zdokumentován a naštěstí občané obce poskytli dostatek svědectví k tomu, aby byl prokázán pochůzkový a podomní prodej, který je v Dubenci zakázán. Policie ČR případ perfektně prošetřila a předala jej naší nadřízené obci s rozšířenou působností, konkrétně živnostenskému odboru. Ten po přezkoumání jej předal zpět do obce, s tím, že se jedná o porušení místního předpisu. Nyní tento přestupek řešíme jako správní delikt, protože obchodníci byli podnikatelé s IČ.

Do budoucna doufám, že i nadále bude Policie ČR dobře vyšetřovat tyto přestupky a pro různé podomní prodejce se stane naše vesnička „nepříjemnou“.

Obec Dubenec se se „šmejdy“ vypořádala po svém.

Autor: