Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Fungující trh s kantory. Láká nejen plat, ale i společenská prestiž

ilustrační snímek foto: Miroslav ChaloupkaČTK

Názor
S vyššími platy učitelů chce víc lidí studovat učitelství a také učit. Ukazuje to, že trh funguje. Kde jsou za práci větší peníze, tam jde víc lidí.
  5:00

Vyšší platy učitelů na základních a středních školách, které jsou už dnes nadprůměrné a mají být teoreticky dlouhodobě na úrovni 130 procent celostátního průměru mezd, lákají budoucí učitele. A nejen to.

Být učitelem je znovu sexy, nováčci dosáhnou na 40 tisíc. O jaké specializace je největší zájem?

Nejde jen o triviální vztah nabídky a poptávky ze základního kursu ekonomie. Celá věc je, jak ví moderní ekonomie, ještě složitější. K povolání učitele dnes přitahuje víc zájemců i to, že jde o výdělek docela jistý, že je zde na rozdíl od jiných profesí slušná porce volného času a nakonec i trocha té úcty okolí.

V některých jiných povoláních, třeba v advokacii, by si sice člověk mohl vydělat mnohonásobně více, ale na to dosáhne jen malá špička. Učitel sice moc nezbohatne, ale nadprůměrný výdělek má dlouhodobě jistý skoro každý. Navíc jsou tu prázdniny, což může také motivovat. A nakonec je tu i společenské uznání, neboť prestiž učitelů zdá se roste. Na rozdíl třeba od prestiže politiků.

Autor: