Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
21. března 2012 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

DOLEŽAL: Češi a Evropská unie

Vlajka Evropské unie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka Evropské unie | foto: Shutterstock

Podle průzkumu STEM dramaticky klesá důvěra obyvatel České republiky v Evropskou unii obecně a v Evropský parlament zvlášť. Zatímco v letech 1994-2010 se pohybovala setrvale mezi 50 a 60%, poté spadla až na nynějších 37%.

Samozřejmě, s procenty je to vždycky ošidné. Nicméně tak výrazný rozdíl si nemůže žádná agentura úplně vycucat z prstu, zvlášť, když se dá z okolností docela dobře vysvětlit.

Důvěru v EU jako v celek už delší dobu podrývá vleklá krize eurozóny, která postihuje i státy, jež jsou zatím mimo ni. Autoritářské manýry, které projevila Evropská komise vůči Maďarsku, neudělaly v Česku dobrý dojem, a trochu zvláštně působí i inspekce z Bruselu, která přijíždí prošetřit nakládání s eurodotacemi shodou okolností krátce poté, co Nečas nepodepsal fiskální pakt (to poslední se ale do průzkumu asi už nepromítlo). K tomu je třeba připočíst vliv Klausova euroskepticismu, KSČM a přidružených iniciativ. Propadu se tedy nelze příliš divit.

Pokud jde o Evropský parlament, je nedůvěra ještě pochopitelnější. Tento orgán získává čím dál tím víc image instituce zároveň drzé a směšné, což se nyní pěkně ztělesnilo i v osobě jeho nového předsedy. Je ovšem třeba zdůraznit, že nedůvěra vůči nynější podobě Evropského parlamentu podle průzkumu ještě nutně neznamená nedůvěru vůči EU (EP důvěřuje 30%, EU 37%).

Daleko pozoruhodnější je zvláštní převrácenost ve vztahu k EU, pokud jde o stoupence velkých parlamentních stran. Voliči demonstrativně "proevpropské" ČSSD jsou výrazně euroskeptičtí (32%), zatímco mezi přívrženci ODS, o niž není pořád ještě jasné, je-li Nečasova, Klausova nebo koho vlastně, se Unie těší podpoře celých 61%.

K tomu je třeba říci: polistopadový převrat znamenal pro Čechy návrat z Ruska, kam se skoro dobrovolně odebrali v druhé polovině čtyřicátých let (trochu je omlouvá, že to nedělali s chladnou hlavou a se zvážení všech možných důsledků) na Západ, tj. do Evropy. Jistě, v Evropě jsme odjakživa, ale to platí jen zeměpisně, ne politicky. Vrátili jsme se, a náš návrat se ztělesnil v členství ve dvou institucích, v NATO a EU. Obě jsou v jakési vleklé krizi, nedokázaly se zatím úplně vyrovnat s tím, jak se po rozpadu Ruského bolševického impéria změnila situace na mezinárodní politické scéně. Ta krize je teď i náš problém. Řešit ji např. přeměnou EU v šaškovské něco, co by připomínalo meziválečnou Společnost národů, je nesmyslné.

Z toho hlediska je logické, že a proč jsou proti NATO a EU komunisté. Vůbec nepochybuji o tom, že generalita ČSSD a zejména její předseda jsou upřímně proevropští: ale občas to vypadá tak, že stojí v čele komunistického vojska. Opravdu si toho ještě nevšimli? Naproti tomu elektorát ODS zatím úplnému "euroskepticismu" nepropadl. Jistě, oficiální stanovisko Klause a jeho stoupenců je "jsme pro EU, ale…"

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

V tom, že se Klaus a komunisté "hard" i "soft" dosud plně neprosadili, je jakási naděje. Nebylo by však dobré jí příliš propadnout: bohorovná bezstarostnost ve vztahu k nynějšímu zahraničněpolitickému zakotvení České republiky by se nám mohla velmi nevyplatit.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...