Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

DOLEŽAL: Češi a Evropská unie

Vlajka Evropské unie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka Evropské unie | foto: Shutterstock

Podle průzkumu STEM dramaticky klesá důvěra obyvatel České republiky v Evropskou unii obecně a v Evropský parlament zvlášť. Zatímco v letech 1994-2010 se pohybovala setrvale mezi 50 a 60%, poté spadla až na nynějších 37%.

Samozřejmě, s procenty je to vždycky ošidné. Nicméně tak výrazný rozdíl si nemůže žádná agentura úplně vycucat z prstu, zvlášť, když se dá z okolností docela dobře vysvětlit.

Důvěru v EU jako v celek už delší dobu podrývá vleklá krize eurozóny, která postihuje i státy, jež jsou zatím mimo ni. Autoritářské manýry, které projevila Evropská komise vůči Maďarsku, neudělaly v Česku dobrý dojem, a trochu zvláštně působí i inspekce z Bruselu, která přijíždí prošetřit nakládání s eurodotacemi shodou okolností krátce poté, co Nečas nepodepsal fiskální pakt (to poslední se ale do průzkumu asi už nepromítlo). K tomu je třeba připočíst vliv Klausova euroskepticismu, KSČM a přidružených iniciativ. Propadu se tedy nelze příliš divit.

Pokud jde o Evropský parlament, je nedůvěra ještě pochopitelnější. Tento orgán získává čím dál tím víc image instituce zároveň drzé a směšné, což se nyní pěkně ztělesnilo i v osobě jeho nového předsedy. Je ovšem třeba zdůraznit, že nedůvěra vůči nynější podobě Evropského parlamentu podle průzkumu ještě nutně neznamená nedůvěru vůči EU (EP důvěřuje 30%, EU 37%).

Daleko pozoruhodnější je zvláštní převrácenost ve vztahu k EU, pokud jde o stoupence velkých parlamentních stran. Voliči demonstrativně "proevpropské" ČSSD jsou výrazně euroskeptičtí (32%), zatímco mezi přívrženci ODS, o niž není pořád ještě jasné, je-li Nečasova, Klausova nebo koho vlastně, se Unie těší podpoře celých 61%.

K tomu je třeba říci: polistopadový převrat znamenal pro Čechy návrat z Ruska, kam se skoro dobrovolně odebrali v druhé polovině čtyřicátých let (trochu je omlouvá, že to nedělali s chladnou hlavou a se zvážení všech možných důsledků) na Západ, tj. do Evropy. Jistě, v Evropě jsme odjakživa, ale to platí jen zeměpisně, ne politicky. Vrátili jsme se, a náš návrat se ztělesnil v členství ve dvou institucích, v NATO a EU. Obě jsou v jakési vleklé krizi, nedokázaly se zatím úplně vyrovnat s tím, jak se po rozpadu Ruského bolševického impéria změnila situace na mezinárodní politické scéně. Ta krize je teď i náš problém. Řešit ji např. přeměnou EU v šaškovské něco, co by připomínalo meziválečnou Společnost národů, je nesmyslné.

Z toho hlediska je logické, že a proč jsou proti NATO a EU komunisté. Vůbec nepochybuji o tom, že generalita ČSSD a zejména její předseda jsou upřímně proevropští: ale občas to vypadá tak, že stojí v čele komunistického vojska. Opravdu si toho ještě nevšimli? Naproti tomu elektorát ODS zatím úplnému "euroskepticismu" nepropadl. Jistě, oficiální stanovisko Klause a jeho stoupenců je "jsme pro EU, ale…"

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

V tom, že se Klaus a komunisté "hard" i "soft" dosud plně neprosadili, je jakási naděje. Nebylo by však dobré jí příliš propadnout: bohorovná bezstarostnost ve vztahu k nynějšímu zahraničněpolitickému zakotvení České republiky by se nám mohla velmi nevyplatit.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Test na covid (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Test na covid (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Test na covid (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek
Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek

Jestli hledáte milou knížku plnou barevných obrázků pro své děti, pak je právě tahle ideální. Hodí se pro školkové děti, ale i pro mladší školáky,...