Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
26. března 2012 10:38 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

DOLEŽAL: Jak na tom vlastně jsme

Hlasování - ilustrační fotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlasování - ilustrační fotka | foto: Shutterstock

V posledních dnech dalo CVVM k dispozici dva průzkumy veřejného mínění. První, z 23. března, se týká toho, jak občané odhadují své možnosti ovlivňovat veřejné dění a jak vnímají politiku. Druhý, zveřejněný o dva dny dříve, mapuje, co si občané myslí o hospodářské situaci ČR a o životní úrovni svých domácností.

Pokud jde o možnost ovlivňovat veřejné dění, dá se převažující názor shrnout zhruba do věty: remcat můžete do lecčeho, ale ovlivnit nebo prosadit něco je víc než obtížné. To příliš nepřekvapuje (zvlášť když jedna z otázek se týkala dosažení "svých oprávněných požadavků", jen málokdo si připouští, že klade neoprávněné požadavky). Ostatně, letošní výsledky se od těch z doby před patnácti lety liší jen minimálně.

Zajímavá je jiná věc: poměrně hodně lidí si myslí, že politika je občas tak složitá, že jí nemohou rozumět, a že nejsou způsobilí účastnit se politického dění. To sice na první poslech vypadá jako skromnost v odhadu vlastních možností, jenže: politika stojí na tom, že kompetentní je každý - což ovšem neznamená, že každý je kompetentní dělat ministra financí, nýbrž že každý by měl být kompetentní dělat obecního zastupitele. Za tou skromností tedy může být nezájem a trocha lenosti, a pokud politika tak trochu i z naší viny není věc veřejná, těžko nadávat na "politiky".

Ještě zajímavější jsou výsledky druhého průzkumu. Že lidé považují hospodářskou situaci za špatnou, sotva překvapí: ona v mnoha ohledech špatná je. Nestává se ovšem špatnou tím, že si to o ní myslí hodně lidí, je špatná tak říkajíc sama o sobě. Zároveň je většina lidí přesvědčena, že "životní úroveň domácnosti" je buď dobrá, nebo "ani dobrá ani špatná" (úhrnem 78%). Zpráva o průzkumu hovoří o "subjektivním hodnocení životní úrovně", jenže v hodnocení své životní úrovně je kompetentní jeden každý, lépe řečeno je jeden každý rozhodně kompetentnější než v posuzování ekonomické situace jako takové. Když to trochu přeexponujeme, dá se souhrnný výsledek shrnout do závěru: ekonomická situace je sice mizerná, ale máme se jako prasata v žitě.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Co z toho plyne? Že hospodářská situace ve světě a v Evropě všeobecně a u nás zvlášť není teď zrovna nic moc, je zjevné i bez průzkumů. Na druhé straně to vypadá, jakoby se opozici i její tiskové lobby zatím moc nepodařilo lidi přesvědčit, že třou bídu s nouzí. Bude zjevně muset přitvrdit.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...