Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

GREŠ: Kalousek se neomluví. Kdo je tady fízl, pane poslanče?

Názory

  10:24
Miroslav Kalousek se má omluvit (ale prý neomluví) komunistovi Zdeňku Ondráčkovi, že ho nazval fízlem. Ondráček ale po omluvě toužit nepřestává, protože se cítí fatálně uražen. Označení fízl se totiž prý „obecně používá pro udavače, pracovníka nebo spolupracovníka Státní bezpečnosti,“ zatímco on „před rokem 1989 sloužil jen u Veřejné bezpečnosti“. Bude-li Ondráček dál hledat zastání u institucí, nemusí být o legraci nouze.

Zdeněk Ondráček, poslanec za KSČM foto: Reprofoto

Stačí, když výřečného Kalouska napadne zalistovat v Etymologickém slovníku: „fízl“ pochází ze starého hornoněmeckého visel, což bylo – ehm – nelichotivé označení pro mužský pohlavní úd. Některé věci zkrátka nejsou takové, jakými se jeví a vice versa.

Možná i Ondráček si ještě z hodin ruštiny pamatuje oblíbenou poučku, že „Sovetskij sajuz javljajet sa samoj magučoj zemljoj v mire“ (Sovětský svaz je nejmocnější zemí na světě). K čemuž jazykoví hračičkové rádi dodávali, že není, jen se tak prostě jeví. Třeba si i Ondráček nakonec vymůže úřední potvrzení, že „visel“ není. Jen se tak zkrátka (Kalouskovi) jeví.

Anketa

Dá se bývalý příslušník Veřejné bezpečnosti nazvat komunistickým fízlem?

Ano. Sloužil přeci u policie podřízené komunistickému režimu. 360
Ne. Příslušníci Veřejné bezpečnosti nebyli stejně zákeřní jako příslušníci StB. 37
Nevím. 5
Autor: