Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PUTNA: Kopyto nobelistky

Názory

  6:30
Drobná, zdrženlivá, introvertní žena v černém, která se drží svého kopyta: Taková byla Herta Müllerová v pražské Městské knihovně. Jejím kopytem je spisovatelství, konkrétně psaní o životě v komunistickém Rumunsku, zvláště pak v lágrech. A to je vše.

Spisovatelka Herta Müllerová foto: Reprofoto

Moderátor tázal se jí na všemožné souvislosti Nobelovy ceny. Ona však zdvořile odmítala připustit, že by to mělo pro její tvorbu význam, řkouc: Vždyť je to jen literární cena. Vždyť to byla jen nějaká porota, která ji udělila. Vždyť je to jen nějaký seznam spisovatelů, na kterém jsem se shodou okolností ocitla já a jiní ne.

ČTĚTE TAKÉ:


Hlasy z publika tázaly se jí na všemožné hluboké problémy, na její filozofické názory, na vztahy národů a literatur atd. Ona však zdvořile odmítala vyjadřovat se autoritativně o čemkoliv jiném než o své vlastní tvorbě a o svém životním tématu.

Sebekázeň a sebeskepse Antická tradice vytvořila představu o „básníku věštci“ ( „poeta vates“): o postavě, která není jen autorem textů, nýbrž zvěstovatelem božských tajemství, prorokem společenských řádů i jejich proměn. V moderní době mnozí spisovatelé jsou přijímáni – nebo: chtějí být přijímáni – jako takovíto „básníci věštci“.


Dvacáté století je plné spisovatelských proroků. Mnozí z nich zvěstovali, upřímně či za úplatu, božského Stalina a jiné stalínky. Vedle toho však vyvstalo i pojetí spisovatele jako řemeslníka v tom nejlepším slova smyslu: jako toho, kdo prostě ovládl spisovatelské řemeslo, a tudíž píše – o tom, co zná ze svého konkrétního života, ze své (jakkoliv umělecky transformované) zkušenosti. Toho, kdo nemá sám sebe za pranic božského.

Herta Müllerová se svou sebekázní a sebeskepsí, se svou nedůvěrou k bombastu, ukazuje se býti dokladem, že takovýto „jen spisovatel“ nejenže není nic podřadného – ale že může naopak být mnohem důvěryhodnější než velemnozí „básníci věštci“. Svou osobou i svým dílem. A přitom, jen „en passant“, pravdivě svědčí o tom, co to je komunismus.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...