5. dubna 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

SHABU: Hřbitovní Palermo. Odvolání šéfa pražských hřbitovů podle hnutí ANO

Andrej Babiš a jeho sny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš a jeho sny. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Andrej Babiš se často a rád holedbá, že bojuje s matrixem. Pod tímto pojmem vnímá politické kmotry a neprůhledné vztahy mezi politiky a podnikateli. Nakolik je tento boj vlastní jeho hnutí, už tak jasné není.

Jako příklad může sloužit nedávné odvolání ředitele správy pražských hřbitovů Martina Červeného. Znenadání přišla z magistrátu zpráva, že městská příspěvková organizace nefunguje dobře. Přišel na to audit. Je potřeba vyhodit ředitele. S takovým vysvětlením přišel sociálnědemokratický radní Daniel Hodek. Radní včetně primátorky za ANO to akceptovali a pro odvolání hlasovali.

Až potud se zdálo vše o. k. Jenže. Jak to, že jde už o několikátou kontrolu v řadě, přičemž předchozí magistrátní „šťáry“ na nic nepřišly? Proč stál poslední audit skoro milion korun? A začalo svítat. Proč vyhazují ředitele, který vypověděl smlouvu Pražským službám, čímž ročně hřbitovní správě ušetřil sedm milionů korun? Jak to, že jen pár dní po jeho konci klaplo zvýšení jedné hrobky navzdory pravidlům – a notabene té, jež patří někdejšímu vlivnému radnímu Milanu Richterovi, který je jedním ze symbolů pražského matrixu, řečeno s Babišem?

K lepšímu nasvícení pozadí odvolání ředitele hřbitovů napomohl Český rozhlas. A to když zveřejnil rozhovor s exředitelem Červeným. Ten v něm poukázal, kterak na něj tlačil sociálnědemokratický místostarosta Prahy 13 Pavel Jaroš, aby odvolal svého náměstka. „Pak za mnou ještě sám Jaroš přivedl na zastupitelstvo Dolínka (pražský radní za ČSSD). Bylo mu to viditelně nepříjemné, ale řekl, že Jaroš má jeho důvěru,“ uvedl Červený pro rozhlas.

Ačkoli o pravých motivech odvolání ředitele hřbitovů klíčoví hráči v ANO věděli, aktivně mu pomohli. Zcela komické bylo i odůvodnění. „Informaci měla jak primátorka, tak její poradce. Alespoň vidíte, jak mě poslouchají,“ uvedl pro LN po hlasování jeden z klíčových mužů Babišova hnutí. Takhle tedy vypadá ten souboj s matrixem? Sorry jako.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz