Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Názory

HUDEMA: Původ čínského viru. Peking něco tají, ale je to jedno

Skenování teploty pasažérů z Wu-chanu zavedli i na malajském letišti v Kuala Lumpur. foto: Reuters

Teorie, že nový koronavirus je umělý nebo unikl v Číně z laboratoře, znovu získává na popularitě. Objevují se totiž indicie, které možnost laboratorního původu viru potvrzují.
  9:04

Původ koronaviru soužícího celý svět byl už od prvních zpráv o něm záhadou. Podle velmi pravděpodobných teorií žil virus dlouhou dobu v tělech netopýrů a pak se možná přes nějaké další zvíře dostal zmutovaný na člověka. Čína tvrdila, že se objevil nejprve ve městě Wu-chan na místním tržišti, kde se prodávaly k jídlu i dost exotická zvířata, a odtud se rozšířil dále.

Lidé vykupují potraviny v supermarketech ve městě Wu-Chan, roušky jsou...
Pracovník obchodu v městě Wu-Chan dávkuje lidem u vchodu dezinfekci.

Záhadou ale je, že se ve městě ani v jeho širokém dalekém okolí nevyskytují ti netopýři, kteří byly pravděpodobným původním zdrojem viru. Zároveň ani není moc pravděpodobné, že by se tito netopýři prodávali na místním trhu, či že by se s nimi setkala tam nabízená jiná zvířata. Proto mnozí začali ukazovat na virologický institut ve Wu-chanu, který pracoval právě s netopýřími viry. Dokonce se objevila teorie, že jde o vir uměle upravený. Což je ovšem málo pravděpodobné, pokud nebyl upraven tak jako jeho přírodní bratránci.

Vznikl virus v Itálii? Čína upírá zrak k nové teorii, WHO chce vzorky přezkoumat

Ovšem o únik „přírodního“ viru z laboratoře jít mohlo. Podezření podporuje i to, že Peking odmítá zveřejnit záznamy laboratoře a tím se očistit. Navíc podle amerických informací těsně před oficiálním vypuknutím epidemie onemocněli tři zaměstnanci wuchanské laboratoře a v laboratoři se zkoumal i virus, který se objevil v jihočínském dole v roce 2012. Ten pocházel z výkalů netopýrů, kteří běžně hostí koronaviry, a tři horníci pak zemřeli na infekci. Příznaky jejich nemoci byli podobné, až shodné s příznaky covidu-19 způsobeného novým koronavirem.

Možná skutečně vir unikl z čínské laboratoře. Takové věci se stávají, v minulosti k tomu došlo u jiných nemocí třeba ve Velké Británii, v Sovětském svazu či Číně. Pokud se to potvrdí, budeme mít na koho ukazovat a komu nadávat, což některým lidem možná zlepší náladu. Bohužel, s našimi problémy a po celém světě rozlezlým virem nám to nijak nepomůže.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...