Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Záběry klecí s živými netopýry ve wuchanské laboratoři vyvolávají další otázky o vzniku viru

Je vir skutečně z laboratoře? foto: YouTube: Sky News Australia

Wu-chan - Více než rok trvající pandemie tvrdě zasáhla celý svět. Nakazilo se více než 175 milionu lidí a několik milionů na onemocnění následně zemřelo. Hypotéz, jak se covid začal šířit mezi lidmi a kde vlastně vznikl, je hned několik. Jednou z nich je i varianta, že došlo k úniku viru z wuchanské laboratoře. Objevené záběry netopýrů držených v klecích právě ve Virologickém institutu v čínském Wu-chanu tak vzbuzují další otázky.
  8:42

Netopýři v klecích a pracovník laboratoře, který je krmí červy. Právě to jsou záběry, které znovu rozdmýchávají debatu o tom, zdali za vznikem pandemie nestojí únik viru z laboratoře.

Institut virologie ve Wu-chanu, který navštívil tým expertů WHO.
Čínská vláda příjezd týmu WHO schválila až po měsících diplomatických sporů,...

Videodůkaz

Desetiminutové video Čínské akademie věd z roku 2017 objevil tým zkoumající původ pandemie, který si říká DRASTIC. 

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je stále otevřená, řekl šéf WHO skupině G7

Tým DRASTIC se skládá z přibližně dvou desítek lidí z celého světa, kteří často anonymně hledají na internetu stopy a odkrývají nejasné dokumenty a další informace. Ty pak následné šíří přes sociální síť Twitter. Jejich činnost v poslední době získala větší pozornost i z řad novinářů a odborníků, uvádí server Newsweek

Na zveřejněných záběrech je vidět několik živých netopýrů či pracovník, který jednoho z nich krmí. Vědci z institutu na videu mimo jiné zmiňují, jak velké množství vzorků z netopýrů v laboratoři ukrývají a také přiznávají, že nemají žádné předchozí zkušenosti v oblasti biologické bezpečnosti.

Údajná konspirační teorie

Mezinárodní tým odborníků, který začátkem roku v Číně zkoumal původ nového typu koronaviru, přitom ve zveřejněné zprávě neuvedl, že by se v laboratořích drželi netopýři. „V místnosti pro zvířata v zařízení P4  je celá řada druhů, včetně primátů se SARS-CoV-2,“ uvádí příloha dokumentu Světové zdravotnické organizace (WHO). 

Některé země, včetně Spojených států, Japonska nebo Česka mají od začátku ke zprávě WHO podle agentury Reuters výhrady.

‚Znásobte úsilí.‘ Biden tlačí na tajné služby, aby objasnily původ covidu

Jak serveru Sky News řekl zoolog Peter Daszak, jeden ze členů týmu WHO,  který se podílí na vyšetřování původu pandemie ve Wu-chanu, informace o držení netopýrů v institutu byla v té době pouhou konspirací.

Daszak na svém Twitterovém profilu v prosinci roku 2020 doslova napsal, že šíření informace o úniku viru z netopýrů chovaných v laboratoři je konspirační teorií. Po zveřejnění videa připustil, že je možné, že ve wuchanském institutu byli netopýři skutečně chováni. 

DRASTIC, jehož členové již delší dobu upozorňují na to, že ve Wu-chanu netopýři byli  drženi, k tomu pro server Newsweek řekli: „Daszak mnohokrát lhal, wuchanský virologický ústav informace pravdivě nesdílel Světové zdravotnické organizaci a ta se neptala.“ 

Skupina dodává, že informace museli složitě dohledávat. Kousek po kousku ale nakonec svá tvrzení dokázali potvrdit.

Autor:

Mohlo by vás zajímat