Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Zabili ho, protože psal o obchodu s drogami. V Mexiku odsoudili na 32 let vraha novináře Valdeze

Svět

  14:59
Mexiko - K více než 32 letům vězení v pátek odsoudil mexický soud jednoho z vrahů novináře Javiera Valdeze, který byl spolupracovníkem agentury AFP a psal o obchodu s drogami. Rozsudek přitom zazněl jen několik hodin poté, co byl na jihu země zastřelen žurnalista Gustavo Sánchez, který je již druhým zavražděným novinářem v Mexiku v letošním roce.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Odsouzeným je Juan Francisco Picos Burrueta, přezdívaný „el Quillo“. Podle prokuratury byl jedním z těch, kteří Valdeze zastřelili v květnu roku 2017 ve státu Sinaloa na severozápadě země, a vraždu naplánoval. Další z podezřelých vrahů již mezitím zemřel. Jeden z jejich kompliců, který při incidentu sloužil jako šofér, dostal loni v únoru 14 let a osm měsíců za mřížemi.

Burrueta byl uznán vinným minulý týden. Úřady mu nabízely 21 let vězení, pokud jim prozradí jméno člověka, který si vraždu objednal. Odsouzený se však nikdy k vraždě ani nepřiznal.

Valdez byl spoluzakladatelem týdeníku Riodoce a spolupracovníkem listu La Jornada a agentury AFP. Byl uznávaným novinářem, zejména za svou investigativní práci, která se týkala obchodu s drogami na severu Mexika. Tam působí obávaný kartel Sinaloa, jenž dlouhé roky řídil Joaquín Guzmán přezdívaný El Chapo (Prcek), který si nyní odpykává doživotní trest v USA.

Na počest Valdeze i další zavražděné novinářky Miroslavy Breachové vznikla v roce 2017 cena Breach-Valdez, kterou ve spolupráci s UNESCO udílí AFP, La Jornada a několik ambasád evropských států za výjimečnou novinářskou práci.

Breachová byla zastřelena osmi kulkami do hlavy v roce 2017 krátce poté, co jí vyšel článek o tom, že se řada zločinců chystá skrze různé organizace kandidovat v místních volbách.

Mexiko je považováno za jednu z nejnebezpečnějších zemí pro novináře, od roku 2000 jich tam bylo zavražděno kolem stovky. Loni jich zemřelo násilnou smrtí sedm, letos zatím dva. Ve více než 90 procentech případů se nepodaří dopadnout viníky, uvádí organizace zabývající se svobodu tisku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!