Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Přátelské gesto. Izrael poskytne Palestincům 1,2 milionu očkovacích dávek proti covidu-19

Izrael poskytne Palestině vakcínu proti covidu-19 foto: Reuters

Jeruzalém - Izrael poskytne v příštích dnech Palestincům 1,2 milionu dávek vakcín proti covidu-19. Oznámil to list Haarec, podle nějž o tom rozhodla ještě minulá vláda, avšak plán nerealizovala. Izrael, který své občany naočkoval rychle a mohl zrušit většinu epidemických omezení, byl v minulosti kritizován za to, že nepomáhá Palestincům.
  11:36

O předání vakcíny od firem Pfizer/BioNTech se dohodl tento týden nový ministr zdravotnictví Nican Horovic s pracovníky svého úřadu. Podle izraelských sdělovacích prostředků bude očkovací látka poskytnuta ve formě půjčky administrativě v Ramalláhu ze zásob, které si Izrael vytvořil. Palestinská samospráva dávky vrátí, až dostane objednané vakcíny.

Pomáhat s vakcinací Palestincům v květnu doporučil ředitel na izraelském ministerstvu zdravotnictví Šezi Levi. Zdůvodnil to tím, že neočkovaní Palestinci ohrožují očkovací úspěch Izraele. „Musíme jim rychle pomoci, protože to může (neočkování) ovlivnit nemocnost mezi námi,“ řekl. V devítimilionovém Izraeli je plně naočkováno 5,1 milionu občanů.

Izrael, Rakousko a Dánsko založí společný fond, ze kterého budou financovat...
Izraelský premiér Netanjahu na návštěvě fitness centra před plánovaným...

Podle palestinských úřadů dostalo zatím na palestinských územích aspoň jednu dávku vakcíny více než 436 tisíc lidí a 260 tisíc je očkováno úplně. Tyto údaje zahrnují i 100 tisíc palestinských dělníků, kteří pracují v Izraeli a jež nechal naočkovat Izrael, Údaje se týkají jak Západního břehu Jordánu, tak Pásma Gazy, tedy území se zhruba pěti miliony obyvatel.

Samospráva dostává vakcíny z programu COVAX určeného chudým zemím, kromě toho obdržela 100 tisíc očkovacích dávek z Číny a 58 tisíc z Ruska. Izrael poskytl k naočkování zdravotníků 5000 dávek vakcíny od firmy Moderna a 200 od Pfizer/BioNTech. Do Pásma Gazy zatím dorazilo 110 tisíc očkovacích dávek.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...