Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Británie zaznamenala největší nárůst nově nakažených od února, covid se prokázal u více než 11 tisíc lidí

Covid 19

  21:10
Londýn - Nákaza koronavirem se ve Velké Británii za poslední den potvrdila u 11 007 lidí, což je nejvíce od 19. února, kdy nakažených za jediný den přibylo 12 027. Dalších 19 lidí po nemoci covid-19 v zemi se zhruba 67 miliony obyvatel v uplynulém dni zemřelo. Jde o nejvyšší denní počet úmrtí od 11. května. S odkazem na vládní data o tom informovala agentura Reuters.
Lidé v Británii.

Lidé v Británii. foto: ČTK

Kvůli obávané variantě delta se rozvolnění v Británii odloží o měsíc. Johnson chce předejít přeplnění nemocnic

V Británii od začátku pandemie zemřelo 127 945 infikovaných, což je nejvíce v Evropě. V přepočtu na obyvatele je na tom řada evropských zemí hůře, včetně Itálie, České republiky, Slovenska, Maďarska či Polska.

První dávku očkování proti covidu-19 dostalo na 80 procent dospělých Britů a asi 58 procent dospělé populace má za sebou dávky obě, což zemi řadí k nejproočkovanějším na světě.

Ve srovnání s uplynulým týdnem se však počty nově nakažených v Británii zvýšily o 34 procent, nejvíce zastoupeni mezi nově nakaženými jsou mladí lidé, kteří zatím nebyli očkováni. Zhruba 95 procent nových případů v Británii navíc tvoří varianta delta, která byla poprvé odhalena v Indii a je podle odhadů britských vládních expertů o 40 až 80 procent nakažlivější než původně dominantní mutace alfa, známá také jako britská mutace.

Prudké rozšíření mutace delta v pondělí přimělo premiéra Borise Johnsona odložit finální etapu rušení protiepidemických opatření. Původně se předpokládalo, že omezení budou zrušena 21. června, nové datum je 19. července.

Británie má nejvíc nových případů koronaviru od února, za nárůstem je nebezpečná mutace delta

Kdy stávající vlna koronaviru v Británii dosáhne vrcholu, podle odborného poradce vlády Chrise Whittyho stále není jasné. Dodal však, že rozhodně budou další hospitalizace i úmrtí. Kromě toho Whitty varoval, že další vlna nákazy může přijít koncem podzimu či v zimě. „Pokud jde o střednědobý výhled, očekávám, že nás čeká další zimní nárůst, pozdní podzimní až zimní nárůst, a to proto, že víme, že zima a podzim svědčí respiračním virům, takže by bylo překvapivé, kdyby (to období) tomuto vysoce nakažlivému respiračnímu viru nesvědčilo,“ řekl.

V pondělí zveřejněná analýza britské vládní zdravotní agentury Public Health England (PHE) nicméně dospěla k závěru, že dvě dávky vakcín, které se v Británii používají nejčastěji, velmi účinně chrání před nutností hospitalizace při nákaze variantou delta - u vakcíny od společností Pfizer a BioNTech v 96 procentech, u vakcíny od firmy AstraZeneca v 92 procentech.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat