Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Izrael letecky bombardoval místo v Pásmu Gazy, odkud vzlétaly zápalné balony. Hrozí pokračování konfliktu

Záběr z videa, které zachytilo letadlo během náletu na Gazu. foto: Reuters

GAZA - Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP.
  7:12aktualizováno  9:33

Rozhlasová stanice palestinského radikálního hnutí Hamás, které Pásmo Gazy ovládá, uvedla, že izraelské letadlo zaútočilo na palestinský výcvikový tábor. Nový izraelský premiér Naftali Bennett v minulosti prohlásil, že izraelská vláda by neměla zápalné balony tolerovat a musí na ně odpovědět stejným způsobem, jako kdyby Hamás do Izraele vypálil rakety.

První test izraelské vlády. Pochod židovských nacionalistů proběhl v napjaté atmosféře, došlo jen k menším potyčkám

Izraelská Imédia uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Izraelská armáda i Hamás oznámily, že jsou připraveni v akcích pokračovat. „Armáda je připravena na všechny scénáře i na obnovu nepřátelských operací, bude-li čelit teroristickým operacím z Pásma Gazy, oznámila armáda.

Mluvčí Hamásu řekl, že Palestinci „budou pokračovat v odvážném odboji a bránit svá práva na posvátná místa“.

Vztah mezi Izraelem a Palestinou včetně Pásma Gazy je opět velmi napjatý.
Izrael opět nalétl na Gazu.

V úterý Jeruzalémem prošel pochod stovek nacionalistických Izraelců. Pochod, který se každoročně pořádá v den Jeruzaléma, se měl původně konat v květnu, ale kvůli napětí a násilí v Jeruzalémě byl odložen. Palestinské radikální hnutí Hamás zahájilo kvůli událostem v Jeruzalémě v den předpokládaného konání pochodu, 10. května, raketovou palbu na Izrael. Následoval 11denní ozbrojený konflikt, který nepřežilo na 260 lidí, zejména Palestinců.

Hamás po ukončení pochodu vydal prohlášení, v němž tvrdil, že se mu (květnovými boji) podařilo vytvořit „novou formu odstrašení“ Izraele. Prokázalo se to podle něj tím, že Izrael změnil trasu pochodu, byl nucen změnit trasy civilních letadel a posílit protivzdušnou obranu.

Izrael před pochodem posílil bezpečnost v Jeruzalému o 2000 policistů a rozmístil další baterie protivzdušné obrany i do blízkosti Jeruzaléma. Trasy civilních letadel byly odkloněny víc na sever, tedy dál od Pásma Gazy pro případ obnovené raketové palby z tohoto území.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!