Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

VIDEO: Izraelská pýcha. Letoun sestřeluje drony pomocí vysoce výkonného laseru

Letoun vybavený vysoce výkonným laserem. foto: Twitter.com/@Israel_MOD

Tel Aviv/Praha - Izraelská armáda opakovaně použila k zachycení a sestřelení dronu letoun vybavený vysoce výkonným laserovým zbraňovým systém. Podle tamního ministerstva je blízkovýchodní země jednou z prvních, které se něco takového povedlo.
  17:25

Není to tak dávno, co po sobě Izrael a hnutí Hamás přestaly pálit raketami, při využití laseru by Izraelci v případě dalšího střetu mohli být ještě silnější. Zbraňovým systémem využívajícím laser osadili letoun disponující pokročilými senzory a sledovacími systémy.

Zasažený dron.
Jeden ze snímků z testu.

„Letoun úspěšně zachytil a zničil sto procent dronů vypuštěných během zkoušky. Je to první fáze víceletého programu vývoje pokročilého palubního laserového systému, který vytvoří další vrstvu izraelské víceúrovňové obranné soustavy,“ uvedli podle serveru Business Insider zástupci izraelského ministerstva obrany a dodali, že Izrael je mezi prvními zeměmi na světě, které prokázaly takové schopnosti. 

Podle Yaniva Rotema, izraelského vysokého armádního představitele v oblasti výzkumu a vývoje, jde o průkopnický technologický úspěch.  Laserový systém označil za výkonný, přesný a navíc podle něj dokáže zachytit cíle bez ohledu na povětrnostní podmínky. 

Se vzdáleností je to však zatím horší. Během pokusů zatím letadlo vyzbrojené laserem sestřelovalo drony v dosahu asi jednoho kilometru. Konečným cílem ale je, aby se dosah do budoucna zvýšil na desítky, možná i stovky kilometrů daleko.

Poté by technologie měla doplnit obranné systémy vzdušného prostoru s názvy Železná kopule, Davidův prak a Šíp. Železná kopule je zaměřena na obranu před střelami krátkého doletu. Rakety středního doletu obstarává  Davidův prak a Šíp chrání Izrael před střelami dlouhého doletu. Výhodu by přitom využití laseru podle expertů mělo v jeho efektivnosti a hospodárnosti. 

Důvod je jednoduchý, přestože všechny již provozované systémy fungují velmi dobře, cenu jedné vypuštěné rakety Tamir z obranného systému web Forbes odhadl na 20 000 až 100 000 dolarů (420 tisíc – 2,1 milionu Kč). Na laser by náklady tak velké být neměly, i když přesnou cifru zatím Izrael neuvedl. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!