130 let

Záběr z videa, které zachytilo letadlo během náletu na Gazu. | foto: Reuters

Izrael letecky bombardoval místo v Pásmu Gazy, odkud vzlétaly zápalné balony. Hrozí pokračování konfliktu

Svět
  •   7:12aktualizováno  9:33
GAZA - Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP.

Rozhlasová stanice palestinského radikálního hnutí Hamás, které Pásmo Gazy ovládá, uvedla, že izraelské letadlo zaútočilo na palestinský výcvikový tábor. Nový izraelský premiér Naftali Bennett v minulosti prohlásil, že izraelská vláda by neměla zápalné balony tolerovat a musí na ně odpovědět stejným způsobem, jako kdyby Hamás do Izraele vypálil rakety.

První test izraelské vlády. Pochod židovských nacionalistů proběhl v napjaté atmosféře, došlo jen k menším potyčkám

Izraelská Imédia uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Izraelská armáda i Hamás oznámily, že jsou připraveni v akcích pokračovat. „Armáda je připravena na všechny scénáře i na obnovu nepřátelských operací, bude-li čelit teroristickým operacím z Pásma Gazy, oznámila armáda.

Mluvčí Hamásu řekl, že Palestinci „budou pokračovat v odvážném odboji a bránit svá práva na posvátná místa“.

Vztah mezi Izraelem a Palestinou včetně Pásma Gazy je opět velmi napjatý.
Izrael opět nalétl na Gazu.

V úterý Jeruzalémem prošel pochod stovek nacionalistických Izraelců. Pochod, který se každoročně pořádá v den Jeruzaléma, se měl původně konat v květnu, ale kvůli napětí a násilí v Jeruzalémě byl odložen. Palestinské radikální hnutí Hamás zahájilo kvůli událostem v Jeruzalémě v den předpokládaného konání pochodu, 10. května, raketovou palbu na Izrael. Následoval 11denní ozbrojený konflikt, který nepřežilo na 260 lidí, zejména Palestinců.

Hamás po ukončení pochodu vydal prohlášení, v němž tvrdil, že se mu (květnovými boji) podařilo vytvořit „novou formu odstrašení“ Izraele. Prokázalo se to podle něj tím, že Izrael změnil trasu pochodu, byl nucen změnit trasy civilních letadel a posílit protivzdušnou obranu.

Izrael před pochodem posílil bezpečnost v Jeruzalému o 2000 policistů a rozmístil další baterie protivzdušné obrany i do blízkosti Jeruzaléma. Trasy civilních letadel byly odkloněny víc na sever, tedy dál od Pásma Gazy pro případ obnovené raketové palby z tohoto území.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás