Koruna přišla o 0,7 procenta, kdežto euro o 3,2 procenta, plyne ze včerejších odpoledních dat Bloombergu. Koruna tedy inflační dopady ruského vpádu na Ukrajinu tlumí, nikoli umocňuje; v tom smyslu, že s eurem by inflace v ČR byla z důvodu jeho výraznějšího oslabení vůči dolaru ještě silnější.
Zároveň ale platí, že Česko mělo letos v červnu pátou nejvyšší míru inflace ze zemí OECD, jak vyplývá ze studie společnosti Utility Bidder, zveřejněné předevčírem. Meziroční inflace činila v Česku podle studie 9,7 procenta. Vyšší už v rámci OECD byla pouze v Turecku, Maďarsku, Polsku a na Slovensku. Nejnižší míru inflace naopak v červnu vykazovaly Švýcarsko, Řecko a Španělsko.
Když tedy koruna – v porovnání s eurem – před inflací Česko chrání, jak je možné, že i tak ji naše vlast má jednu z nejvyšších? Odpověď je prostá. Existují důležitější faktory vysvětlující rozdílné míry inflace napříč zeměmi OECD, než je používaná měna. Každopádně lze ale – a nejen na základě tohoto konstatování – spolehlivě vyloučit závěry řady stoupenců rychlého přijetí eura v ČR, že by snad s ním byla inflace v Česku v uplynulém půldruhém roce mírnější než s korunou.