3. prosince 2015 1:08 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Investicemi do městských budov ušetříme za energie čtyři miliony ročně

V Jablonci se drží hesla, že nejčistší a nejlevnější energie je ta, kterou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Jablonci se drží hesla, že nejčistší a nejlevnější energie je ta, kterou... | foto: Archiv Jablonce nad Nisou

JABLONEC NAD NISOU  Na radnici v našem městě se už od roku 2011 zabýváme tím, jak snížit spotřebu energií v městských objektech a využít potenciál úspor, který se zde nabízí. Energetická náročnost zejména školních budov bývá často velmi vysoká, ale rozhodně ji lze snížit. Šli jsme jednak cestou klasického zateplování s podílem evropských dotací a jednak jsme uvažovali o úsporných opatřeních, jejichž realizace nezatíží městskou pokladnu.

S cílem ušetřit za energie a přispět k lepšímu životnímu prostředí jsme vloni vytipovali celkem 15 městských objektů, kde provedeme řadu energeticky úsporných opatření. Jedná se především o modernizaci hospodaření teplem včetně systému individuální regulace teploty v jednotlivých místnostech. Opatření jsou v konkrétních případech v souladu s probíhající revitalizací jablonecké teplárenské sítě. Ta spočívá v řízeném rozpadu sítě centrálního zásobování teplem a přechodu na moderní lokální kotelny. Úprav se postupně dočkají plavecký bazén, městská hala, knihovna, osm základních škol a čtyři mateřinky. Dnes se jedná o objekty velmi náročné z hlediska spotřeby energií. Energeticky úsporná opatření ve spojení se zateplením, které sníží tepelné ztráty o desítky procent, radikálně srazí náklady na energie – ročně díky tomu uspoříme 3,8 milionu korun.

Nejde samozřejmě o levnou investici. Realizace úsporných opatření v městských budovách vyjde na více než 31 milionů korun. Tuto částku ale nejdříve celou uhradí dodavatel - rozhodli jsme totiž využít metodu EPC, (Energy Performance Contracting) která spočívá v tom, že investice do úsporných opatření hradí dodavatel, a město je následně splácí z provozních úspor vzešlých z opatření. Znamená to, že investice nezatíží městský rozpočet a zároveň máme od dodavatele, firmy ENESA patřící do Skupiny ČEZ, smluvně garantované, že očekávané úspory energií skutečně dosáhneme.

Držíme se otřepané fráze, že nejčistší a nejlevnější energie je ta, kterou nespotřebujeme. Celosvětově prý města a obce spotřebovávají více než 67 procent energie a produkují 70 procent emisí. Uvědomujeme si, že v sousedství Chráněné krajinné oblasti Jizerských hor musíme fungovat v souznění s přírodou. Pokud chceme krásnou krajinu Jizerských hor uchovat v její unikátní podobě dalším pokolením, je třeba pro to něco udělat.

Petr Beitl, primátor Jablonce nad Nisou, ODS

Petr Beitl, primátor Jablonce nad Nisou, ODS

PETR BEITL, primátor Jablonce nad Nisou, ODS

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz