18. července 2013 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

JANÍK: Návod kmotra Janouška - pár lahví před jízdou nevadí

Lobbista Roman Janoušek opilý přejel ženu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobbista Roman Janoušek opilý přejel ženu. | foto: iDNES.cz: Jiří Meixner

Jestli může něco definitivně zahubit víru veřejnosti v českou justici, pak je to soud s kmotrem Romanem Janouškem.

Není teď podstatné, jestli ženu svým autem srazil jen nešťastnou náhodou, nebo zda se ji (slovy státního zástupce) snažil úmyslně zabít. Svědci vypovídají nejednotně, a tak může být skutečně těžké rozsoudit celý případ zcela po právu. 

Shrňme si však nezpochybněná fakta: 1) auto s Janouškem za volantem srazilo ženu. 2) Krátce po nehodě ukázal policejní přístroj v Janouškově dechu více než 2 promile alkoholu. 3) O chvíli později odmítá Janoušek odběr krve, který by prokázal přesnou koncentraci alkoholu. 4) Janoušek se mimosoudně vyrovnává vysokou částkou (830 tisíc korun) se zraněnou ženou.

ČTĚTE TAKÉ:

Soudní znalec u soudu prohlásil, že z dechové zkoušky nelze prokázat to, že by Janoušek před jízdou pil. Dobrá, čistě teoreticky má pravdu, ale pokud by se toto tvrzení objevilo nakonec i v rozsudku, byl by to výsměch elementárnímu pocitu spravedlnosti. A také ukázka toho, že když máte dobrého advokáta, vybruslíte i z beznadějné situace.

Anebo by to mohl být i návod pro řidiče-alkoholiky. 1) Před jízdou klidně pijte. 2) Pokud vás přistihne policie, jednoduše odmítněte krevní zkoušku. 3) Když policii řeknete, že jste zapomněl řidičský průkaz, nikdo vám jej už nevezme.

Najdete na Lidovky.cz