Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Je Lepper srovnatelný s Haiderem?

Názory

  19:59
Ad LN 15. 4.: Lepper za dveřmi; Sprostý boxer vicepremiérem

Ve svém sobotním vydání (15.4.2006) publikovaly „Lidové noviny“ dva články red. Luboše Palaty. Jeden z názvem „Lepper za dveřmi“, ve kterém autor komentuje plánované utvoření vládní koalice za účasti Sebeobrany v Polsku a druhý pod názvem „Sprostý boxer vicepremiérem“, který měl čtenářům představit osobnost předsedy této strany, Andrzeje Leppera. V obou se ocitly velmi ostré formulace a zároveň konstatování, s nimiž nelze souhlasit. Některé z nich, obzvláště ty, které obsahuje první z uvedených článků, mě velmi znepokojily, tím spíše, že byly otištěny v rubrice „Komentáře LN“, což, jak soudím, má znamenat, že se nimi redakce stotožňuje.

Řada komentátorů popisuje Andrzeje Leppera jako kontroverzního politika, vzbuzujícího emoce, zvláště nyní, kdy se s největší pravděpodobností stane členem vlády.Tím spíše bych od tak střízlivého a na polském poli skvěle zorientovaného publicisty, jako je Luboš Palata očekával spíše chladnější a věcnější analýzu chování lídra Sebeobrany. Avšak v obou článcích jsem nalezl především nadávky a dokonce urážky. Samozřejmě, že má každý právo používat takové výrazové prostředky, jaké považuje za vhodné. Zdá se mi však, že výrazy typu „sprostý boxer“, užívané na adresu místopředsedy Sejmu (dolní komory parlamentu) sousedního státu nepřísluší takovým novinám, jakými jsou „Lidové noviny“. Je škoda, že si autor ani nepovšiml, jaký postoj zaujal Andrzej Lepper k nejpodstatnější otázce v připravované koaliční dohodě nové vlády, kde  by jen stěží hledal extrémy a radikalismus.

Shrnuto a podtrženo: způsob, jakým se Luboš Palata snažil představit českým čtenářům Andrzeje Leppera není to jediné, co vzbuzuje mé pochybnosti.

Další a možná ještě důležitější věcí je konstatování autora, že „vstup Andrzeje Leppera a jeho Sebeobrany do vlády, (...) je mnohem vážnějším problémem, než vstup Haiderových Svobodných do rakouské vlády v roce 2000“. Autor zároveň sugestivně zdůrazňuje, že „tehdy státy EU přijaly vůči Rakousku diplomatické sankce, které byly zrušeny až poté, co kancléř Wolfgang Schüssel přesvědčil unii, že dokáže Svobodné  ve vládě zvládnout.“

Máme tomu snad rozumět tak, že vůči Polsku by rovněž měly být zavedeny sankce? Je autor článků a s ním i redakce názoru, že přitomnost Sebeobrany a jejího lídra v polské vládě  je skutečně hodno zavržení a protestu ze strany členských států? Lze opravdu názory a výpovědi Andrzeje Leppera srovnat s názory a výpověďmi Joerga Haidera? Doufám, že takové nebyly autorovy intence a že přiložené formulace neměly sloužit k činění závěrů, které mě napadly při čtení tohoto fragmentu článku.

Další věc, na kterou bych rád upozornil, je teze Luboše Palaty, že „půlroční vláda bratří Kaczyńských zatím překonává ty nejhorší předstávy a slovo chaos že je jen mírným označením toho, co se na polské politické scéně v posledních měsících děje“. Samozřejmě, že jen stěží by bylo možné uznat politickou situaci v Polsku za stabilizovanou. Tento nedostatek stability je však něčím naprosto normálním tam, kde vláda nemá parlamentní většinu a musí usilovat o podporu pro svou činnost. Lídři vládnoucího seskupení v Polsku si toho byli od počátku vědomi a (s lepším nebo horším výsledkem) pustili se do činnosti za účelem změny tohoto stavu. Jednou z nich byl návrh, aby o všem rozhodly nové volby. Protože si však tato koncepce nezískala podpory dostatečného počtu poslanců, bylo nutno utvořit koalici takovou, jaká byla na současné polské politické scéně možná.

Ale zda je možné označit tuto situaci výrazem chaos? Je snad pravda, že to, co se odehrálo v Polsku za posledního půl roku, naplnilo nejhorší očekávání největších pesimistů? Kdybychom uvěřili tomu, co nám sugeruje Luboš Palata, mohli bychom nabýt přesvědčení, že v Polsku došlo k nějaké gigantické katastrofě, k zhroucení demokracie a tržní ekonomiky a to vše s perspektivou dalšího zhoršení...

Každý, kdo bez předsudků sleduje události v Polsku, s jistotou ví, že to není pravda a že nic nenasvědčuje tomu, že vstup představitelů Sebeobrany do vlády může vést k takové situaci.

Na okraj ještě dodám, že chápu, že označení „vláda bratří Kaczyńských“ je myšlenková zkratka, která má zdůraznit úlohu, jakou hraje v polské politice prezident Lech Kaczyński a jeho bratr Jaroslaw, který je lídrem nejsilnějšího seskupení v parlamentu. Luboš Palata zcela jistě ví, že v Polsku „vládne“ kabinet, řízený premiérem Kazimerzem Marcinkiewiczem - mimichodem premiér a jeho kabinet se těší trvalou podporou polské společnosti. Zda podpora této vlády po doplnění kabinetu o představitele Sebeobrany a s největší pravděpodobností i o představitele ještě dalšího seskupení klesne, vzroste nebo zůstane na stejné úrovni jako je dosud, je věcí otevřenou a s jistotou ji dnes nemůže vědět nikdo.

 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!