Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Ještě k rychloměrům

Názory

  19:12
Ad LN 10. 7.: Spor o "mírné překročení" rychlosti
Dovoluji si uvést informace o měření policejními rychloměry na pravou míru. Každý rychloměr, používaný policií v ČR pro měření překročení maximální povolené rychlosti má t.zv. maximální povolenou chybu měření (MPE) a ta činí při rychlostech do 100 km/h ± 3 km/h nebo ±3 % při rychlostech nad 100 km/h. Znamená to např. že pokud policejní rychloměr ukáže hodnotu 51 km/h, skutečná rychlost měřeného vozidla byla v rozmezí (51 ± 3) km/h, tj. byla v pásmu 48 km/h až 54 km/h, tedy není v tomto případě důvod k postihu. Pokud by se postihovalo překročení maximální povolené rychlosti 50 km/h o 1 km/h, musel by v tomto případě policejní rychloměr ukázat 54 km/h. Obdobně, pokud by se např. postihovalo překročení maximální povolené rychlosti 130 km/h o 1 km/h, musel by policejní rychloměr ukázat 135 km/h neboť 3% ze 131 km/h je 3,9 km/h (zaokrouhleno 4 km/h).
 
   Policejní rychloměry různých typů (radarové, lidarové, úsekové a křižovatkové) jsou v Českém metrologickém institutu typově schvalovány a při náročných zkouškách musí prokázat, že stanovené maximální povolené chyby měření rychlosti (MPE) nebudou téměř s jistotou překročeny. Každý takový rychloměr je po typovém schválení povinně ověřován a bez platného ověření nelze dle příslušných zákonů a nařízení rychloměr používat.
Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...