16. dubna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KABÁT: Forman tu byl jako důkaz, že svoboda vítězí nad arogantní hloupostí

Miloš Forman představuje v Praze film Goyovy přízraky v roce 2007. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Forman představuje v Praze film Goyovy přízraky v roce 2007. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Česká etapa filmařské kariéry Miloše Formana trvala jen několik let, a přece natočil jedny z nejdůležitějších filmů, které v této zemi vznikly.

Potom tady s pomocí sovětských tanků zavládla právě ta tupost, pokrytectví a nabubřelá neschopnost, proti kterým se elegantně bouřil, a on se rozhodl, že uspěje v Americe. Podařilo se mu to až napodruhé, zato parádně a jeho jméno se natrvalo stalo světovým pojmem. 

Pochopil Američany a dokázal je oslovit, ale zároveň pořád mluvil také o nás a s námi. Vysmíval se naduté moci, ironizoval autority, vášnivě hájil svobodu a osobitost jedince proti utahujícím se šroubům jakéhokoli systému. Čeští komunisté si s ním nevěděli rady, jeho filmy do kin téměř nepouštěli a v televizi nevysílali, a přece na ty starší lidé vzpomínali a o těch nových věděli, že dobývají svět.

Byl a je tu s námi jako přesvědčivý důkaz toho, že svoboda vítězí nad arogantní hloupostí.

Marcel Kabát

Autor

Marcel Kabátmarcel.kabat@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!