Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

KABÁT: Lev pro Andreje. Blaník rozbil českého lva, ne sebejistotu politiků

Názory

  10:44
PRAHA - Příhoda herce Marka Daniela (alias Tondy Blaníka z internetového seriálového hitu) má až návodně metaforický rozměr: v sobotu večer se mu podařilo rozbít českého lva. Konkrétně prý v zákulisí nešťastnou náhodou upustil skleněnou trofej, kterou za tento seriál dostal. Přeneseně se dá mluvit o tom, že ocenění pro Kancelář Blaník alespoň na chvilku rozbilo nudu ceremoniálu a také tradiční škatulkování audiovizuální tvorby.

Zleva producent Milan Kuchynka, režisér Marek Najbrt a herec Marek Daniel s cenou Český lev za mimořádný počin v oblasti audiovize. foto:  Petr Topič, MAFRA

Tonda Blaník rozbil svou cenu. Český lev se mu po pádu rozletěl na kousky

To je samozřejmě pravda, i když uznání přišlo trochu pozdě – Kancelář Blaník už je fenoménem české audiovizuální krajiny docela dlouho a oceňovat jako „mimořádný počin v oblasti audiovize“ až její třetí řadu je trochu zvláštní. Ale samozřejmě: dosud se tato cena neudělovala, dá se to tedy brát tak, že ČFTA dohnala, co mohla, protože nic výraznějšího se tu v posledních letech neobjevilo. Zároveň se tím pádem logicky nabízí otázka, zda bude co ocenit také za rok.

Ještě jedna věc ale na ocenění pro Tondu Blaníka a spol. zaujala, totiž kdo byl v televizním přenosu de facto jeho hlavním laureátem. Marek Daniel neopomněl ironicky poděkovat těm, kdo mají na úspěchu satirického seriálu zásadní podíl – tedy politikům, z nichž si Kancelář Blaník střílí. Jmenovitě Mirkovi, Bohoušovi nebo Andrejovi...

A kdo to na diváky rozesmátě nemává v detailním záběru jako populární ministr financí? Ano, být ve správnou dobu na správném místě a nenechat se vyvést z míry je cenná součást politické zručnosti. A když terč satiry dokáže vzbudit dojem, že je málem jejím spolutvůrcem, je to kousek, za nějž si získané politické body snad i zaslouží. Ostatně kdoví: mysleli jsme si dosud, že seriálové telefonáty Tondy Blaníka s Andrejem Babišem jsou jenom jako. Možná jsou skutečné!

Autor:

Byt 2+kk, 40 m2, Mariánské lázně
Byt 2+kk, 40 m2, Mariánské lázně

Palackého, Mariánské Lázně - Úšovice, okres Cheb
12 000 Kč/měsíc