Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KAIN: Naplní se temná proroctví pro čínskou ekonomiku?

Názory

  10:25
Čínská ekonomika již léta ignoruje všechny temné předpovědi o svém brzkém kolapsu. Nejnovější data opět ukazují, že se potýká s problémy, a tak je namístě se ptát, zda se temná proroctví skutečně nenaplní.

Ke každému znamení patří v čínském kalendáři také konkrétní prvek, pro rok 2019 a znamení prasete je to země. foto: ČTK

Podle oficiálních čínských čísel poroste tamní ekonomika letos nejpomaleji za posledních třicet let. Maximálně o „pouhých“ 6,5 procenta. Skutečnost ale asi bude ještě horší. Čínský statistický úřad je především orgánem tamní komunistické strany a údaje, které prezentuje, jsou přemalovávány narůžovo.

Letadlové lodě i neviditelné stíhačky. Čína opět zvýší armádní rozpočet

Jisté je, že Čína má několik zásadních problémů. V dlouhodobém horizontu ji bude brzdit demografický vývoj. Rapidní růst ekonomiky v posledních dekádách zvedl i životní úroveň Číňanů a jejich naději na dosažení vyššího věku. Čína stárne a práceschopného obyvatelstva jí ubývá, k čemuž přispěla i politika jednoho dítěte. I když ji Čína před čtyřmi lety opustila, dětí se rodí stále méně. Loni jich přibylo jen 15 milionů, o plnou třetinu méně oproti oficiálním vládním odhadům.

Čínská ekonomika je zranitelná i kvůli politice obřích investic a masivního zadlužování. Recept, který tamní růst dlouhá léta táhl, přestává fungovat. Návratnost investic se stále snižuje a obří dluhy čínských podniků a domácností ekonomiku čím dál víc tíží. Jestliže se v roce 2008 dluhy pohybovaly okolo 110 procent HDP, nyní jsou již zhruba na úrovni 220 procent HDP. Na podobnou kombinaci vysokých investic a masivních dluhů ostatně doplatilo Japonsko, země, která byla ještě v 80. letech považována za budoucí světovou ekonomickou jedničku.

Ani Čína zřejmě nebude takovým tygrem, za jakého byla ještě nedávno považována. V zájmu globální ekonomiky ale musíme doufat, že se v jejím případě brzy nenaplní takzvaný Dornbuschův zákon. Tento německý ekonom kdysi prohlásil, že krizím trvá příchod mnohem déle, než se domníváme, ale pak k nim dojde mnohem rychleji, než bychom čekali.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat