Až teď ČSSD hlasování o nadstandardech v parlamentu prohraje, chce svou při hnát před Ústavní soud. Může tu doufat v podobný mobilizační potenciál jako u poplatků? Podle průzkumu objednaného LN nejspíš ne: už dnes takřka polovina respondentů připouští, že by si za nějakou službu navíc připlatila.
Tentokrát se na občany nevalí žádná plošně uvalená platba, ale možnost legalizovat dnes dosti běžné všimné, které se platí například vyhlášeným porodníkům, aby byli připraveni, až to na rodičku přijde.
O tomto druhu všimného všichni vědí a nezdá se, že by to nemajetné nějak zvlášť pobuřovalo. Za druhé by přes nadstandardy do zdravotnictví příští rok mělo přitéct jen asi 200 milionů korun -a to na příkré zvyšování spoluúčasti také nevypadá.
Ministr Heger se původně tvářil, že s nadstandardy přijde do českého zdravotnictví málem revoluce. To, k čemu většina zůstává lhostejná, se revolucí nazývat nedá. Pro vládu je v tom nicméně i důvod k úlevě: revoluce, která se nekoná, se ani nemůže zvrhnout proti ní. Téma poplatky vyhrálo ČSSD jedny krajské volby a pak se vyčerpalo. Dnes už je snad nikdo rušit nechce. Společenské přijetí placených extra výkonů bude zřejmě ještě hladší.