Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

KAISER: Topka má plán

Evropa

  7:11
Kontrola státního rozpočtu v Bruselu, kam poputuje dřív než do Poslanecké sněmovny, koordinace hospodářské politiky se zbytkem EU, samotný vstup do špatně zkonstruované eurozóny – jsou tyto cíle takové terno, abych pro jejich dosažení riskoval vládu?

Karel Schwarzenberg s plackou "Putine, ke mně! Mazej na místo!" na klopě saka si s Miroslavem Kalouskem prohlíží dýku. foto: ČTK

Z pohledu TOP 09 možná ano. Má pro to dva důvody, Schwarzenberga a Kalouska. U ministra zahraničí se bohužel ukazuje, že není schopen uvažovat jinak než v pomyslném německo-rakouském rámci a že situaci, kdy bychom nenásledovali hlavní proud, si prostě neumí představit. Schwarzenbergovy kulturní instinkty dobře zapadají do politických instinktů Miroslava Kalouska.

Ministr financí v něm sice z rozpočtového dozoru nadšený není, víc než ministr je ale Kalousek stranický politik. A ví, že převyprávění poměrů na pravici, kde proti hodné proevropské TOP 09 bude v koutě izolacionistická, zapšklá ODS, dává topce dlouhodobou strategii i podporu médií.

Modří by udělali hrubou chybu, pokud tlaku topky podlehnou. Dost na tom, že by předpřipravili cestu k dalšímu významnému omezení státní suverenity. Byla by to i politická chyba, legalizace scénáře, v němž má ODS tak jako tak přisouzenu zápornou roli.

Pokud ale premiér necouvne, může se ukázat, že topce je přece jen bližší účast ve vládě než evropanský kabát. A že strategie být v EU ovcí, co chodí za stádem, nemá ve společnosti většinu. Chtělo by to průzkum bojem.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...