23. prosince 2009 8:29 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAISER: Za Opencard zaplatil jeden úředník. To je málo

Opencard - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard - ilustrační foto. | foto: ČTK

Od včerejška už i Pavel Bém ví, že Karta Pražana (Opencard) má jisté vady na kráse. Ví to z auditu, který si zadal, protože nevěřil tomu prvnímu, prý příliš kritickému. Přímou obětí Bémova auditu je vedoucí odboru informatiky Václav Kraus. Základní otázka zní: je zfušovaná investice za takřka 900 milionů na rezignaci úředníka, nebo už je třeba jít do politiky?

Rozdělení na úřednickou a politickou část má zásadní význam. Kolem kariérních úředníků by měla být vztyčena jakási čínská zeď, která je bude chránit před neformálním tlakem a znemožní politikům úkolovat je nad rámec toho, co se smí. V Praze ta zeď funguje opačným směrem. Například ekonoma Miroslava Zámečníka podle zákulisních informací v tendru na ředitele zoo radní nevybrali proto, že neměli záruku, že jim neformálně půjde na ruku. Pokud se však odhalí něco do nebe volajícího, zeď funguje jako pojistka, že odpovědnost nedosáhne výš než k horním patrům úřednického aparátu.

Určit odpovědnost za Opencard není úplně jednoduché: primátor Bém kartu uvedl, jeho první náměstek Rudolf Blažek nechal zdegenerovat. Jestli ale má odvolání úředníka Krause navodit dojem, že spravedlnosti bylo učiněno zadost, jestli se nejdůležitější organizace ODS v zemi chová takhle bohorovně, je o výsledku voleb rozhodnuto předem. V ČSSD aspoň vědí, že na nejkřiklavější skandály je třeba nějak reagovat a své hříšníky takticky, byť jen na čas, stahují - viz čerstvý případ Karla Vrby. ODS odpovědnost takřka nikdy nevyvozuje. Po včerejšku máme další důkaz, že i když se blíží propasti, není už kritické množství jejích špiček schopno zastavit.