Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Ištvanovo štěstíčko. Věčná škoda, že poslanci ODS neprošli procesem

Kamberský

  12:22
Ivo Ištvan zažívá po sérii porážek konečně nějakou satisfakci. Ústavní soud v nálezu týkajícím se opomenutého případu poslance Úsvitu Chaloupky napsal věty, které jsou v protikladu k jednomu verdiktu Nejvyššího soudu. Ten před dvěma lety zastavil stíhání bývalých poslanců ODS s odkazem na indemnitu; Ústavní soud ji teď definoval úžeji.

Ivo Ištvan foto: MAFRA: Jiří Salik Sláma

Slova Ištvanova zástupce Komára „Ústavní soud dal plně za pravdu naší právní konstrukci“ mohou čtenáře zmást – soud nijak nepodpořil tezi trafika je trestný čin úplatkářství, jen zúžil, co poslanci mohou dělat mimo dosah trestněprávní odpovědnosti.

Všimněme si teď jednoho: různé senáty docházejí k různým nálezům. Rozpory a neshody mezi soudem Nejvyšším a Ústavním jsou již notoricky známé, ale je dobré připomenout – i Ústavní soud dokáže otočit na obrtlíku. V roce 2008 rozhodl, že při vytěsňování minoritních akcionářů je zkrácená lhůta při svolání valné hromady přípustná, v roce 2011 pak rozhodl opačně. Něco podobného se přihodilo ohledně karenčních lhůt (první tři dny nemoci, kdy není vyplácena dávka) a také u poplatků v nemocnici. Ty nejprve soud nechal projít, přičemž disentní stanovisko tehdy formulovali i předseda Pavel Rychetský. Prohru nesl tehdy velmi nelibě, a když se složení soudu změnilo, podařilo se mu v roce 2012 poplatky zaříznout.

Měl Ištvan s Tluchořem a spol. pravdu? Právní názory se liší, říká šéf Nejvyššího soudu

Tak musíme bohužel rozumět i poslednímu nálezu. Jakkoli je užší vymezení indemnity bližší lidovému chápání, toto rozhodnutí nebude mít dopad na kauzu poslanců. Mimo jiné proto, že soud si navíc dal i dost práce, aby nález nebyl snadno přeložitelný na kauzu Tluchoř, Šnajdr, Fuksa. Ve vzkazu veřejnosti soudci napsali „Ve svém nálezu se soud nevyjádřil k otázce, zda mezi ‚chráněná fóra‘ patří i poslanecké a senátorské kluby, neboť to pro rozhodnutí této konkrétní věci nebylo třeba“.

Největší škoda však již byla napáchána. Obhajoba mává rozsudkem soudu Nejvyššího, obžaloba jiným nálezem soudu Ústavního a žádný řádný proces neproběhl. Jedině při něm a při následných případných odvoláních třeba právě k Ústavnímu soudu by se ukázalo, zda vzdání se mandátu může být trestným činem, zda přijetí a vykonávání práce může být úplatkem, zda Petr Nečas mohl dotyčným přidělit neoprávněnou výhodu (když pravomoci vykonával Miroslav Kalousek) a zda je možné, aby policie zkoumala vnitřek mozku poslanců: celé obvinění stojí na tom, že poslanci porušili ústavu, respektive slib hlasovat dle svého nejlepšího svědomí.

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč