Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Ištvanovo štěstíčko. Věčná škoda, že poslanci ODS neprošli procesem

Ivo Ištvan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Ištvan | foto: MAFRA: Jiří Salik Sláma

Ivo Ištvan zažívá po sérii porážek konečně nějakou satisfakci. Ústavní soud v nálezu týkajícím se opomenutého případu poslance Úsvitu Chaloupky napsal věty, které jsou v protikladu k jednomu verdiktu Nejvyššího soudu. Ten před dvěma lety zastavil stíhání bývalých poslanců ODS s odkazem na indemnitu; Ústavní soud ji teď definoval úžeji.

Slova Ištvanova zástupce Komára „Ústavní soud dal plně za pravdu naší právní konstrukci“ mohou čtenáře zmást – soud nijak nepodpořil tezi trafika je trestný čin úplatkářství, jen zúžil, co poslanci mohou dělat mimo dosah trestněprávní odpovědnosti.

Všimněme si teď jednoho: různé senáty docházejí k různým nálezům. Rozpory a neshody mezi soudem Nejvyšším a Ústavním jsou již notoricky známé, ale je dobré připomenout – i Ústavní soud dokáže otočit na obrtlíku. V roce 2008 rozhodl, že při vytěsňování minoritních akcionářů je zkrácená lhůta při svolání valné hromady přípustná, v roce 2011 pak rozhodl opačně. Něco podobného se přihodilo ohledně karenčních lhůt (první tři dny nemoci, kdy není vyplácena dávka) a také u poplatků v nemocnici. Ty nejprve soud nechal projít, přičemž disentní stanovisko tehdy formulovali i předseda Pavel Rychetský. Prohru nesl tehdy velmi nelibě, a když se složení soudu změnilo, podařilo se mu v roce 2012 poplatky zaříznout.

Tak musíme bohužel rozumět i poslednímu nálezu. Jakkoli je užší vymezení indemnity bližší lidovému chápání, toto rozhodnutí nebude mít dopad na kauzu poslanců. Mimo jiné proto, že soud si navíc dal i dost práce, aby nález nebyl snadno přeložitelný na kauzu Tluchoř, Šnajdr, Fuksa. Ve vzkazu veřejnosti soudci napsali „Ve svém nálezu se soud nevyjádřil k otázce, zda mezi ‚chráněná fóra‘ patří i poslanecké a senátorské kluby, neboť to pro rozhodnutí této konkrétní věci nebylo třeba“.

Největší škoda však již byla napáchána. Obhajoba mává rozsudkem soudu Nejvyššího, obžaloba jiným nálezem soudu Ústavního a žádný řádný proces neproběhl. Jedině při něm a při následných případných odvoláních třeba právě k Ústavnímu soudu by se ukázalo, zda vzdání se mandátu může být trestným činem, zda přijetí a vykonávání práce může být úplatkem, zda Petr Nečas mohl dotyčným přidělit neoprávněnou výhodu (když pravomoci vykonával Miroslav Kalousek) a zda je možné, aby policie zkoumala vnitřek mozku poslanců: celé obvinění stojí na tom, že poslanci porušili ústavu, respektive slib hlasovat dle svého nejlepšího svědomí.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...