Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Nečasovo rudé vítězství

Předseda KSČM Vojtěch Filip místopředseda Jiří Dolejš na povolební tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KSČM Vojtěch Filip místopředseda Jiří Dolejš na povolební tiskové konferenci. | foto: ČTK

Máte pocit, že se autor titulku zcela zbláznil? Že nazvat takový výprask "vítězstvím" může jen člověk po lobotomii? Možná ano, ale dejte mi minutku.

Ačkoli levice vyprášila občanským demokratům kožich, ve skutečnosti mají teď nejvíce zamotanou hlavu Bohuslav Sobotka a Karel Schwarzenberg. ČSSD a TOP09. Pozice ČSSD v rámci levice a TOP09 v rámci pravice je výrazně slabší než byla v posledních sněmovních volbách. Představa, že by se Sobotka či Schwarzenberg teď hnali do předčasných voleb je krajně nepravděpodobná. Takovýto výsledek krajských voleb nepředvídal, pokud je mi známo, nikdo.

Další volební glosy na Lidovky.cz

Ale naprostý propadák vládních stran byl v podstatě absolutní jistotou. Když ODS poprvé ovládla kraje a Senát, vůbec nebyla v dobré kondici. To jen levicoví voliči zklamaní "svou" vládou volby ignorovali, ti pravicovější si naopak se Zemanem a Špidlou vyřizovali své účty. Jen to tehdy nikomu z politologů a novinářů nedošlo: převládl názor, že levice k "malým" volbám nechodí. V roce 2008 se ukázal pravý stav věci: vládní voliči znechuceně zůstali doma a kraje se ze dne na den přebarvily na oranžovo.

Nicméně ODS navzdory všem skandálům získala téměř dvojnásobek hlasů než TOP09, přičemž ještě před dvěma roky se zdálo, že by topka mohla ODS vytlačit z pozice hlavní pravicové strany.

Ještě více se budou trápit v Lidovém domě: pokud by příští sněmovní volby dopadly na levici podobným poměrem, jakýkoli sen o "tiché" koalici by byl vyloučený. ČSSD by musela jednat s KSČM jako rovná s rovnou - a nabídnout jí adekvátní pozice. Pokud by oranžoví měli premiéra, museli by rudým přepustit ministerstvo zahraničí nebo financí...

Nečasova budoucnost není nijak oslnivá. Predikce bojů uvnitř strany se autor neodváží, premiér může padnout relativně rychle. Ale pokud "ustojí" situaci ve vlastní straně, má velkou šanci dožít se řádného konce volebního období. Protože poslední věc, kterou by Věci veřejné (0.25 procent), Lidem (nekandidovali), TOP09 (6,63) a ČSSD (23,6, ale jen těsně před KSČM) teď chtěly, jsou předčasné volby. Z těch by profitovali jen komunisté - což je dárek, který jim pět zbývajících stran jen těžko bude chtít dát.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.