Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Politici zvedli předražené služby operátorů. Konečně

Snídaně J. Mládek 7/16 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snídaně J. Mládek 7/16 | foto: Lidové noviny

PRAHA Neomezené volání a neomezené SMS nabízejí operátoři zákazníkům ve vzácné shodě za 749, ale radnici Prahy 4 za 78 korun. Také máte pocit, že vám tady někdo čurá na botky? Ne, ty nabídky nejsou srovnatelné.

Vám všichni tři operátoři nabízejí v ceně 1,5 GB dat, radnici nikoli. Ale když ta připlatí 120 korun, dostane 20 GB! Tedy objem, za nějž si vy zaplatíte skoro dvě tisícovky. To už snad není ani čurání.

Volební rok bývá utrpení, ale občas má i příznivější stránky: partaje začnou náhle přemýšlet, co lidi opravdu štve. Třeba drahé ceny za volání a data nás trápí roky, ale politici se tomu začali věnovat až v posledních dnech – z obavy, aby nezískala voličské body konkurence. Takže poté, co drahotu jako volební téma zvednul Andrej Babiš, na téma elegantně naskočil Bohuslav Sobotka. Momentálně vede Sobotka, a dává tak Babišovi z populismu – v tom nejlepším smyslu slova – vzácnou lekci.

Má to jediný háček: tou hlavní žábou na prameni je Sobotkův ministr Jan Mládek. Už čtvrtý rok.

Ještě v pondělí mluvil úplně stejným hlasem jako společnost O2 (unisono kritizovali Český telekomunikační úřad). Pokud ministr mluví stejně jako operátoři, kteří nabízejí takřka shodné balíčky a data za výrazně vyšší ceny než v zahraničí, asi nebude úplným bojovníkem za práva klientů. Mládek také na svém úřadu zaměstnal bývalého šéfa ČTÚ Pavla Dvořáka – toho Dvořáka, za něhož jsme i za běžné volání platili násobně víc než kdekoli jinde. Neomezené volání, které dnes nabízejí všichni operátoři, tehdy jaksi „nebylo možné“ a vícečetná rodina platila i mnohatisícové částky.

A byl to právě Jan Mládek, jehož ministerstvo vyškrtlo pasáže chránící spotřebitele. V té kauze má sice namočeno Babišovo hnutí, protože před lety pasáž přímo ve sněmovně navrhl změnit poslanec Stanislav Pfléger (ANO), ale Mládek slíbil přímo v rozhovoru pro LN nápravu a udělal pravý opak. Ostatně je to opět Mládek, který teď veřejně útočí na radní ČTU, kteří o nevolnictví zákazníků a předražených datech nahlas mluví.

Politické hrátky nám nakonec mohou být jedno. Dnes obyčejný zákazník doslova dotuje ty velké firemní, jak jsme viděli v úvodním příkladu i 900procentního předražení. Každý krok, který by mohl vést ke změně, je chvályhodný – ať už jej udělá Babiš, Sobotka, nebo třeba Lucifer.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie
5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie

Dochází vám nápady, co s miminkem nebo batolátkem podnikat? Máme pro vás tipy, které zaručeně vykouzlí pořádný úsměv na tvářích. A také víme, které...