Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

KAMBERSKÝ: Prokurátor a pokrytci

Šéf žalobců Pavel Zeman oznámil svou rezignaci. foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Názor
Když jde o justici, zaklínají se všichni dobrými úmysly, spravedlností a starostí o demokracii. Skutečné zájmy mají však všichni aktéři úplně jinde: Hradem počínaje a opozicí konče.
  15:55

Bez nástupce hrozí právní nejistota, říká odcházející nejvyšší státní zástupce Zeman

V polovině května rezignoval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Byl rekordmanem: nastoupil za premiéra Nečase, přečkal časy Rusnoka, Sobotky a takřka celé období Babišovy vlády. Jeho odchod byl na spadnutí již nějaký ten pátek; i proto, že vládl českým návladním více než deset let. Ale klíčové figury vládní moci (premiér, prezident, ministryně spravedlnosti) se nedovedou shodnout na novém jméně.

Ještě tragičtější je požadavek opozice, ať výběr padne až na novou vládu. Tedy vládu, která vznikne nejdříve v říjnu, spíše však až na přelomu roku. Co na tom, že celá soustava státních zástupců bude tři čtvrtě roku bez šéfa – hlavně že novou hlavu jmenujeme my!

V téhle bramboračce by přitom stačilo jediné: úplně obyčejně dodržovat pravidla. Jenže řádné fungování státu a justice je vládě, opozici i Hradu kdesi u těch míst, jimiž člověk dosedá na židli. Všem jde o jediné: aby na místo nejvyššího státního zástupce dosadili svého člověka.