Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Vpravo hleď! Babišovi třicet procent nestačí

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Také nestačíte zírat? Andrej Babiš, který pět let zvyšuje minimální mzdu i důchody a zavádí vlaky takřka zdarma, začal najednou mluvit o šetření v rozpočtu a úlevách pro živnostníky? Myslíte, že náhle prozřel či že jej dohnaly vlastní sliby? Omyl, veliký omyl. Respektive chyba v úvaze. Premiér se jen nechce dělit o moc. Poté, co vyluxoval levici, chce co nejvíce zdecimovat i tradiční pravici.

Volby na podzim roku 2017 přinesly jedno veliké překvapení. Nikoli snad třicetiprocentní výsledek vítězného hnutí ANO, ale že takřka vyzmizíkovalo levici: sociální demokraty a komunisty. Ti dohromady získali pouhých patnáct procent, tedy méně než ČSSD kdykoli předtím a méně než KSČM ve svých úspěšnějších časech. Současná slova pana premiéra o snižování daní, šetření v rozpočtu či nutnosti spořit si privátně na důchod ukazují na jediné: levici má předseda hnutí ANO dle svých představ pořešenou a zkouší obsadit ještě pravý střed, kde ostatně před lety začínal.

ANO se v prvních volbách tvářilo jako populisticky liberální hnutí a zlákalo velkou část voličů, kteří dříve volili středopravé, reformní strany. V průběhu vlády však postupně převzalo takřka všechna témata ČSSD, což spolu s velmi nešťastnou snahou Bohuslava Sobotky vyhodit po třech a půl letech spolupráce svého vicepremiéra vedlo k nejhoršímu výsledku Lidového domu v dějinách samostatného Česka.

Babišovi stratégové dnes zjevně počítají s tím, že starolevicové voliče už má jisté. Lidé, kteří mají rádi silný stát, silného vůdce a vysoké sociální dávky, jsou s dnešním stavem země spokojeni. A teď by premiér, který se jen velmi nerad dohaduje s dalšími partajemi, chtěl zlákat k sobě co nejvíce středových či liberálních voličů, které mezi lety 2013 a 2017 ztratil.

Sám pan Babiš s námi asi nebude souhlasit. Nechápe svůj projekt ani jako levicový, ani jako pravicový. On chce dát všechno všem: chudým vysoké dávky, bohatým nízké daně a hlavně „makať a řešit problémy, které trápí lidi“. Rozpřahuje svou náruč a volá: „Přijďte ke mně všichni“.

V příštích volbách uvidíme, zda mu to vyšlo – nebo zda lid preferuje klasickou, ideovou politiku.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...