Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAREL ČAPEK: Psanci

Kouření. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouření. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Tímto titulem míním nejutlačenější druh lidí, totiž kuřáky. Za to, že dodávají státu největší procento nejlepších vojanských sil, že platí daně přímé i nepřímé a udržují tabákovou režii a vyznačují se všemi ctnostmi správného muže, jsou vyobcováni z tramvají, nesmějí si zakouřit ani v nádražní čekárně a nyní mají být ještě utištěni i tím, že se omezuje počet kuřáckých kupé ve vlacích.Už samo rozdělení na kuřáky a nekuřáky je naprosto nespravedlivé; vleze-li kuřák do nekuřáckého kupé, je nucen, aby nekouřil; ale vleze-li nekuřák do oddělení pro kuřáky, není nucen, aby kouřil; což je očividná nerovnost. Nyní mají mít nekuřáci právě tolik míst jako kuřáci, ba dokonce i více, ačkoliv kuřáků je rozhodně větší počet, a nadto potřebují místo nejen pro sebe, nýbrž i pro svůj kouř. Když je zření k tomu, že takový nekuřák nesnáší kouř, mělo by být zření také k tomu, že i správný kuřák ledacos nesnáší, například malé děti, novomanžele, a zejména ženské (bez rozdílu pohlaví), dále lidi naříkající na průvan a jiné druhy abstinentů. Dále měla by být oddělená kupé pro pasažéry hovorné a pasažéry mlčenlivé; mne aspoň nikdy tak neotrávil kouř jako lidské řeči. Tedy aspoň jedno oddělení pro tiché! To by bylo daleko lidštější než celá ta sekatura nás kuřáků.

Lidové noviny 18. 7. 1923

Fejetony Karla Čapka vybírá Městská knihovna v Praze, která zpřístupnila kompletní Čapkovo dílo v elektronické podobě na www.mlp.cz/karelcapek.

-
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?