13. června 2010 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAREL ČAPEK: Zvony domova

Hradčany, Pražský hrad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hradčany, Pražský hrad | foto: Lidové noviny

Když člověk delší dobu jezdí po cizích rájích, těší se domů jako malé dítě. Když přejede hranice, má strašnou radost z prvního českého finance, z prvního českého konduktéra, vůbec ze všeho. A když se blíží Praze, už ani nevydrží sedět, chtěl by vyskočiti z rychlíku a běžeti napřed.

Konečně dojel, hrne se ven a teprve nyní ho pozdraví zvony domova. Je totiž neděle, na to chudák marnotratný syn zapomněl; to znamená, že nemůže jeti domů tramvají, jelikož nějaký spolek si umínil pořádati po kolejích jubilejní průvod a zastaviti provoz na dvě hodiny.

Nemůže jíti pěšky, protože má plné ruce a na každém rohu stojí víceméně ošklivá dobročinná dívka s kasičkou a obírá chodce – jako každé neděle. A nemůže jeti drožkou, protože nikde na světě nejsou drožkáři takoví hrozní raubíři jako v hlavním městě Praze.

Tu tedy, shlédna beznadějnou situaci, chopí se svých pěti švestek a nejbližším vlakem prchá za hranice. Neboť Praha, holenkové, je cosi jako tajemná Lhasa: není jaksi možno se do ní dostat. Aspoň v neděli ne.

Lidové noviny 15. 6. 1923

Fejetony Karla Čapka vybírá Městská knihovna v Praze, která zpřístupnila kompletní Čapkovo dílo v elektronické podobě na www.mlp.cz/karelcapek.

-

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz