Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Konflikt na obraně není dobrou zprávou. Na spory je nyní ta nejhorší doba

Ministryně obrany Jana Černochová a náčelník generálního štábu Karel Řehka vystoupili na tiskové konferenci k výročí začátku války na Ukrajině a k české pomoci, která byla v uplynulém roce poskytnuta. (23 února 2023) foto: Radek Vebr, MAFRA

Názor
Náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka chtěl údajně rezignovat. Informace o neshodách mezi ním a ministryní obrany Janou Černochovou se objevovaly už pár týdnů. Týkaly se kompetencí či nespokojenosti s řízením resortu. Není to optimální stav v momentu, kdy Česko provádí kvůli ruské válce na Ukrajině revizi své obranné politiky a kdy se řeší obří zbrojní akvizice, které určí podobu armády na desítky let dopředu.
  10:00

Vztahy mezi ministrem obrany a nejvýše postaveným vojákem jsou přitom pro armádu zásadní. Politika, resp. civilní a demokratická kontrola, se zde protíná s hierarchicky řízenou armádou.

Za celou dobu existence České republiky se ještě nestalo, že by došlo v nejvyšších patrech velení armády k takto otevřenému konfliktu. Vztahy jistě nebyly vždy idylické, což je dáno složitostí resortu i politiky. Stačí malé srovnání: od roku 1993 se na Valech vystřídalo sedmnáct ministrů obrany, kteří měli za partnery devět náčelníků generálního štábu.

Teď tu máme něco nového: téměř vzpouru náčelníka proti ministryni. Neukazuje to ovšem na hlubší problém faktického selhání personální politiky ministryně? Byla to přece Jana Černochová, která generála Řehku do funkce doslova protlačila navzdory všem personálním pravidlům a kariérnímu řádu. Přišel z civilu, kde vykonával funkci ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Šéf generálního štábu Řehka chtěl kvůli ministryni Černochové rezignovat, Fiala ho měl přemluvit

Za rok byl raketově povýšen z brigádního generála až na generálporučíka. Nemá snadnou pozici – už jen proto, že hlubší vhled do fungování GŠ a ministerstva a širších souvislostí dosud přijímaných rozhodnutí o výstavbě armády vyžaduje více času v jejich vnitřku a toho se Řehkovi nedostalo.

Spolu s řešením složitých problémů to může vést ke konfliktům s ministryní, která sama možná až teď zjišťuje hloubku a složitost řízení resortu. Musí odborně a věcně rozhodovat a též obhajovat účelnost rozpočtu ve výši 150 miliard Kč. Jen rozsáhlé personální šachy, ke kterým v armádě a na ministerstvu v posledním roce docházelo, lepší fungování resortu nezajistí.

I bez zveličování prostě platí, že vztahy mezi ministryní a náčelníkem GŠ na bodu mrazu si právě teď Česko dovolit opravdu nemůže.

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...